Protesty rolników niezadowolonych ze środków rządowych na ich wsparcie pojawiają się w całej Francji i zamierzają zwiększyć presję na władze przed Salonem Rolniczym w Paryżu, który rozpocznie się w sobotę.

POLECAMY: „Gnojówka idzie w ruch”. Rolnicy z Francji i Belgii wzięli się za sklepy Aldi i Lidl

W poniedziałek w Marsylii rolnicy wyjechali na traktorach na centralny plac przed miejską katedrą i Muzeum Cywilizacji Europejskich i Śródziemnomorskich (Mucem). Prefektura zaleciła mieszkańcom unikanie obszaru Starego Portu w centrum miasta. Około 50 traktorów z całego regionu Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże przyjechało do miasta, aby wziąć udział w protestach.

Rolnicy blokują również port i lotniska w mieście. Akcje organizowane są na wezwanie związków zawodowych FNSEA i Jeunes agriculteurs. W dniu 1 lutego wezwały one rolników do zaprzestania blokowania autostrad, ale zapowiedziały, że zamierzają nadal wywierać presję na władze, aby wywiązały się ze swoich obietnic.

„Niezadowolenie nigdzie nie zniknęło. To, że ludzie wrócili do pracy, nie oznacza, że sprawa jest zamknięta” – powiedział w poniedziałek radiu Europe 1 szef FNSEA Arnaud Rousseau.

Wezwał jednak do pokojowego salonu rolniczego, który rozpocznie się 24 lutego.

Niektóre działania rolników skierowane są przeciwko dużym supermarketom, które według nich nie przestrzegają prawa Egalim o uczciwych cenach przy zakupie ich produktów. Według stacji radiowej France Bleu, rolnicy w departamencie Haute Pyrenees od weekendu obrzucają sklepy oponami, obornikiem i różnymi odpadami. Działania te dotknęły prawie wszystkie główne sieci sklepów: Intermarché, Super U, Aldi, Netto, Lidl i inne.

Rolnicy śledzą również zagraniczne ciężarówki z dostawami do sklepu i kontrolują ich produkty, wyrzucając te, które stanowią konkurencję dla ich francuskich odpowiedników. Akcje odbywają się w departamentach Hérault, Rhone, Mayenne, Sarthe i Gare.

Francuski premier Gabriel Attal ma w środę zorganizować konferencję prasową na temat rolnictwa. Wcześniej zapowiedział, że przedstawi projekt ustawy rolnej podczas Międzynarodowej Wystawy Rolniczej w dniach 24 lutego – 3 marca.

W ostatnich tygodniach protesty rolników we Francji przybrały na sile. Protestujący zablokowali kluczowe autostrady, blokując ruch ciągnikami, stogami siana i stertami obornika. Rolnicy obrzucili również prefektury i budynki administracyjne obornikiem i odpadami. Domagali się uznania znaczenia ich działalności i potępili rządową politykę rolną, która ich zdaniem sprawia, że stają się niekonkurencyjni. W szczególności rolnicy wypowiadali się przeciwko importowi produktów rolnych, ograniczeniom w wykorzystaniu wody do nawadniania, rosnącym kosztom oleju napędowego, a także restrykcyjnym środkom ochrony środowiska i rosnącemu obciążeniu finansowemu produkcji.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Jeden komentarz

  1. Dla tych, którzy szukają bezpośredniego kontaktu z NAC – nac serwis to doskonałe źródło.
    Sprawdź sam na stronie NAC. To uczucie,
    gdy wiem, że mogę szybko i bezproblemowo skontaktować się z pomocą, sprawia, że czuję się pewniej korzystając z usług.

Napisz Komentarz

Exit mobile version