Podlaski Pion PZ Prokuratury Krajowej skierował dwie akty oskarżenia do sądu, obejmujące łącznie 35 osób, w sprawach związanych z organizowaniem nielegalnej migracji oraz nielegalnym pobytu cudzoziemców na terytorium Polski w sprzeczności z przepisami ustawy. Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji (CBŚP) i Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej (NwOSG) przeprowadzili 25 operacji i aresztowali łącznie 65 osób w ramach skomplikowanych i wielowątkowych spraw.

Policjanci z Zarządu w Olsztynie Centralnego Biura Śledczego Policji oraz funkcjonariusze Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej, pod nadzorem Podlaskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku, szczegółowo wyjaśniali działanie dwóch równolegle funkcjonujących zorganizowanych grup przestępczych. Członkowie tych grup zajmowali się organizacją nielegalnej migracji oraz ułatwianiem lub umożliwianiem cudzoziemcom nielegalnego pobytu w Polsce. Śledztwo było złożone ze względu na liczbę osób zaangażowanych w nielegalne procedury oraz skomplikowany charakter sprawy.

POLECAMY: Funkcjonariusze SG zatrzymali kolejną grupę ukraińskich przemytników imigrantów

Podczas śledztwa zabezpieczono i przeanalizowano prawie 900 tomów akt postępowań administracyjnych dotyczących udzielenia cudzoziemcom zezwolenia na czasowy pobyt i pracę, a także kilkaset wniosków o zezwolenie na pracę typu A, składanych w urzędach wojewódzkich na terenie całego kraju. Wynikiem tych działań było ustalenie, że co najmniej 800 cudzoziemców, w tym z Pakistanu, Syrii, Algierii, Iraku, Egiptu, Libii, Iranu i Indii, mogło przebywać nielegalnie w Polsce. Dochodzenie wykazało, że cudzoziemcy płacili od tysiąca do 20 tysięcy złotych za uzyskanie karty pobytu. Członkowie grupy mogli w ten sposób zdobyć co najmniej 4 miliony złotych.

W ramach śledztwa funkcjonariusze CBŚP i NwOSG przeprowadzili 25 operacji, podczas których przeszukali kilkadziesiąt miejsc zamieszkania i użytkowanych przez podejrzanych, zatrzymując łącznie 65 osób. Prokurator zabezpieczył majątek podejrzanych, głównie nieruchomości, samochody i środki finansowe o łącznej wartości około 5,5 miliona złotych, na poczet ewentualnych kar.

Warto zaznaczyć, że w niedawnej przeszłości prokurator skierował już 23 akty oskarżenia wraz z wnioskami o dobrowolne poddanie się karze przeciwko 30 osobom do Sądu Okręgowego w Warszawie, co oznacza łącznie oskarżenie 65 osób.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

2 komentarze

  1. Jak się idzie przez centrum miasta, to takie ciemne „wizy” Chodzą. I PiS i po to samo robiący. Kasa nie smierdzi

Napisz Komentarz

Exit mobile version