Nowe kierownictwo Ministerstwa Obrony Narodowej (MON) nie rezygnuje ze zwiększenia liczebności wojska oraz formowania nowych jednostek wojskowych. Audyt przeprowadzony w MON wykazał, że niektóre z tych jednostek są obecnie jedynie „punktem na mapie”, co podkreślił minister Władysław Kosiniak-Kamysz w Sejmie. Planowane jest również podniesienie wynagrodzenia żołnierzy, gdzie najniższa pensja szeregowego ma wynosić 6 tys. zł brutto.

Planowane zmiany w MON: Operacja „Szpej”

Sztab Generalny Wojska Polskiego zakłada diametralne zmiany w wyposażeniu indywidualnym żołnierzy. Ogłoszona została operacja o kryptonimie „Szpej”. Do końca roku wszyscy żołnierze mają otrzymać nowe mundury polowe oraz dodatkowe umundurowanie ochronne, mające zapewnić bezpieczeństwo w trudnych warunkach atmosferycznych. Planowana jest również całkowita rezygnacja z przestarzałych hełmów metalowych, zastąpionych nowoczesnymi hełmami kompozytowymi. Nowoczesne zintegrowane kamizelki kuloodporne oraz nowe pistolety samopowtarzalne mają również trafić na wyposażenie żołnierzy.

MON sprawdzi decyzje Błaszczaka i Macierewicza: Wyniki audytu

MON zapowiada przeprowadzenie audytu mającego na celu sprawdzenie decyzji poprzednich ministra Mariusza Błaszczaka i Antoniego Macierewicza. Wyniki kontroli wewnętrznej są niekorzystne dla Błaszczaka, jednakże można odnieść wrażenie, że audyt skupia się na poszukiwaniu ewentualnych niedomówień.

Budowa rezerwy według fińskich wzorów: Operacja „Szpej”

Sztab Generalny WP planuje zmiany w funkcjonowaniu aktywnej rezerwy, opierając się na fińskich wzorach. Obecnie rezerwa aktywna liczy około tysiąca żołnierzy, a do 2039 roku planuje się zwiększyć tę liczbę do około 150 tysięcy. Szkolenie rezerwy ma być mniej kosztowne o około 40 proc. niż utrzymanie żołnierzy zawodowych.

Żołnierz aktywnej rezerwy: Szkolenia, prace cywilne, misje

Osoba chcąca zostać żołnierzem aktywnej rezerwy musi zaliczyć szkolenie wojskowe, zakończone złożeniem przysięgi, i mieć maksymalnie 60 lat (lub 63 lat, gdy jest podoficerem albo oficerem). Żołnierz pełni służbę na podstawie powołania na czas nieokreślony, jednocześnie pracując w cywilu. Armia planuje zwiększyć nacisk na indywidualne szkolenie i wykorzystanie umiejętności żołnierzy aktywnej rezerwy, oferując im specjalistyczne kursy finansowane przez Siły Zbrojne. Jednak na razie rezerwa aktywna nie cieszy się dużą popularnością.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

Napisz Komentarz

Exit mobile version