Zerowa stawka VAT na podstawowe artykuły żywnościowe w Polsce obowiązuje od lutego 2022 roku. Została wprowadzona jako środek ochronny wobec rosnącej inflacji. Jednakże, zgodnie z doniesieniami, rząd może zdecydować się nie przedłużać tej ulgi, co mogłoby wpłynąć na ceny żywności.
Oczekiwane zakończenie zerowego VAT: Analizy Ministerstwa Finansów
Rząd, zgodnie z informacjami od Ministerstwa Finansów, przeprowadza obecnie analizy dotyczące skutków utrzymania lub zakończenia zerowej stawki VAT na żywność. Decyzje będą oparte na wpływie takiego rozwiązania na konsumentów oraz gospodarkę, w tym na budżet państwa. Koszt utrzymania zerowego VAT na żywność w 2024 roku jest szacowany na 2,93 mld zł.
Kwestia inflacji i działań osłonowych
Pierwsza wiceprezes Narodowego Banku Polskiego, Marta Kightley, podkreśliła, że inflacja w pierwszym i drugim kwartale znajdzie się w celu inflacyjnym. Jednak dalszy kierunek jej ścieżki będzie zależał od działań osłonowych rządu, w tym decyzji administracyjnych dotyczących stawki VAT na żywność oraz tarcz związanych z kosztami energii dla gospodarstw domowych.
Prognozy inflacji: Ukryty wpływ zamrożonych cen i zerowego VAT
Analitycy banku ING prognozują, że inflacja CPI w marcu wyniesie 2,5 proc. r/r, ale zauważają, że część inflacji jest „ukryta” w zamrożonych cenach energii i zerowym VAT na żywność. Komisja Europejska prognozuje, że inflacja HICP w 2024 r. wyniesie 5,2 proc., a w 2025 r. – 4,7 proc., uwzględniając przedłużenie zamrożenia cen energii elektrycznej i gazu oraz zerowego podatku VAT na żywność.