Lubelski Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS) ogłosił na platformach społecznościowych zakaz wprowadzenia do obrotu w Polsce kolejnej partii mrożonych malin z Ukrainy.

POLECAMY: Siekierski: Malin mrożonych z Ukrainy wjechało tyle, że nie musimy ich produkować

Powodem tej decyzji było stwierdzenie, że mrożone maliny nie spełniały ustalonych norm, głównie ze względu na obecność owoców z oznakami pleśni oraz owoców o nietypowej barwie. To samo uzasadnienie było podane również przy poprzedniej decyzji z 16 lutego, jednak tym razem chodzi o mniejszy transport o masie 12 250 kilogramów, w przeciwieństwie do poprzednich partii, które osiągały około 20 ton. Do listy wycofanych produktów, nie wchodzących w obieg na terenie Polski od 12 lutego, dołącza zatem kolejne 12,2 tony malin z Ukrainy. Do tej pory IJHARS wycofał już produkty o łącznej masie 292 ton, w tym 52 tony mrożonych malin z Ukrainy.

POLECAMY: Kolejne spleśniałe Maliny z Ukrainy zatrzymane. Miały dziwny kolor

Działania podejmowane przez IJHARS w ostatnich dwóch tygodniach są pozytywnie oceniane przez rolników, którzy uznają, że urząd wypełnia swoją rolę. Niemniej jednak nie sposób nie zauważyć, że wcześniej brakowało podobnych działań.

POLECAMY: Na granicy zatrzymano 20 ton mrożonych malin z Ukrainy, bo zawierały plastik

Czy przed 12 lutego 2024 roku wszystkie partie importowanych owoców czy warzyw spełniały polskie normy? Prawdopodobnie były wyjątki, jednak nie można stwierdzić, że eksportowane do Polski produkty charakteryzowały się wyjątkowo niską jakością przed pierwszym komunikatem urzędu.

Rolnicy i aktywiści związani z promocją zdrowej żywności oraz jakości produktów spożywczych w kraju wyrażają pozytywne opinie na temat ostatnich działań IJHARS-u. Poniżej przedstawiamy listę produktów, które dzięki interwencji tego urzędu nie trafiły do obrotu:

  • 20 ton mrożonych malin z Ukrainy
  • 44 tony nasion lnu z Ukrainy
  • 69 ton ziarna prosa z Ukrainy
  • 19 ton koncentratu pomidorowego z Ukrainy
  • 22 tony ziarna prosa z Ukrainy
  • 20 ton mrożonych malin z Ukrainy
  • 43 tony cebuli z Rosji
  • 21 ton cebuli z Kazachstanu
  • 22 tony skrobi kukurydzianej z Turcji
  • 12 ton mrożonych malin z Ukrainy

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version