Niemieckie służby wykryły ponad 5 tysięcy przypadków, w których istnieje podejrzenie nieuzasadnionego pobierania świadczeń socjalnych, głównie poprzez zastosowanie tzw. metody „na ukraiński paszport”. Osoby posiadające ukraińskie paszporty w Niemczech mają prawo do specjalnych dodatków, które nie obejmują obywateli państw unijnych.

POLECAMY: Około 15 tysięcy ukraińskich „uchodźców” w Wielkiej Brytanii straciło uprawnienie do darmowych mieszkań

Federalny Urząd ds. Migracji i Uchodźców (Bamf) zajmuje się obecnie ponad pięcioma tysiącami spraw, dotyczących potencjalnego nieuprawnionego pobierania świadczeń socjalnych przez osoby posiadające ukraińskie paszporty w Niemczech.

Procedura została wszczęta na podstawie zgłoszeń władz imigracyjnych, które informują o przypadkach, gdzie osoby z niedawno wydanymi ukraińskimi paszportami posługują się jedynie językiem węgierskim, co wzbudziło podejrzenia co do ich prawdziwego pochodzenia i ewentualnego posiadania podwójnego obywatelstwa.

POLECAMY: „Nie mogli uwierzyć własnym oczom”. Zachowanie ukraińskich „uchodźców” zszokował Niemców

Obywatele UE, w tym Węgrzy, nie posiadają bezpośredniego prawa do korzystania z niemieckich świadczeń socjalnych. Jest to istotne szczególnie w kontekście zasiłku obywatelskiego, który jest trudniejszy do uzyskania bez ukraińskiego paszportu.

Jesienią ubiegłego roku Federalne Ministerstwo Spraw Wewnętrznych wezwało kraje związkowe do zgłaszania podejrzanych przypadków do Bamf. Do tej pory wpłynęło tam 5609 zgłoszeń, z których większość pochodzi z Bawarii (2846), a następnie z Badenii-Wirtembergii (1980), Turyngii (697) i Dolnej Saksonii (81).

Federalny Urząd ds. Migracji i Uchodźców koordynuje proces weryfikacji obywatelstwa, nawiązując kontakt z władzami Ukrainy i Węgier.

Rzecznik Bamf podkreśla, że wyjaśnienie obywatelstwa jest kluczowym krokiem w procesie rozpatrywania wniosków o ochronę w Republice Federalnej Niemiec. W przypadku posiadania obywatelstwa węgierskiego, niemożliwe jest udzielenie zezwolenia na pobyt tymczasowej ochrony, gdyż obywatele UE nie podlegają tej dyrektywie.

Wyniki kontroli zostaną przekazane organom państwowym, które zdecydują, czy podejrzane przypadki będą miały konsekwencje dla posiadaczy ukraińskich paszportów. Władze Badenii-Wirtembergii ustaliły, że wielu z podejrzanych otrzymało paszporty w ukraińskim mieście Berehowe, leżącym kilka kilometrów od granicy z Węgrami. Ambasada Ukrainy w Berlinie nie udzieliła odpowiedzi na prośbę o komentarz.

https://legaartis.pl/blog/wp-content/uploads/2024/02/800-Ukraincy-Ukraina.mp4

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version