Od września planowane są istotne zmiany w programie edukacyjnym szkół, w tym zastąpienie przedmiotu „Historia i Teraźniejszość” (HiT) nowym, roboczo nazwanym „Wychowaniem Obywatelskim”. Mimo braku ostatecznej nazwy, Minister Edukacji, Barbara Nowacka, przedstawiła wstępne założenia tego nowego przedmiotu, który obejmie elementy najnowszej historii.

Proces Zmiany Programu

Zmiany w podstawie programowej są obecnie w trakcie procesu, a v-ce minister edukacji, Katarzyna Lubnauer, podkreśliła, że ocenianie nowej podstawy programowej bez przeczytania jej w całości jest niemożliwe. Materiały są rewizowane, a część z nich jest przenoszona między działami. Przewiduje się, że efekty tych prac będą możliwe do oceny po zakończeniu procesu konsultacji i zgłaszania uwag.

Wprowadzenie Wychowania Obywatelskiego

Wychowanie Obywatelskie, które zastąpi „Historię i Teraźniejszość”, ma wprowadzać uczniów w świat ich praw obywatelskich i życie społeczne. Minister Nowacka podkreśla, że jest to szczególnie ważne wtedy, gdy młodzież jest już bardziej zainteresowana swoimi prawami obywatelskimi. Przedmiot będzie obejmował również elementy najnowszej historii, co ma pomóc uczniom zrozumieć kontekst społeczeństwa.

Nazwa Przedmiotu i Zakres Tematyczny

Chociaż nazwa „Wychowanie Obywatelskie” jest obecnie robocza, minister Nowacka podkreśla, że obejmuje ona zakres tematyczny związany z życiem społecznym i obywatelskim. Wiele krajów na świecie już korzysta z programów edukacyjnych podobnych do Wychowania Obywatelskiego, które skupiają się na prawach, obowiązkach obywatelskich oraz historii, stanowiącej fundament tożsamości narodowej. Wartości te mają być przekazywane młodzieży, aby lepiej zrozumieli społeczny kontekst i ich miejsce w nim.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Napisz Komentarz

Exit mobile version