Donald Tusk – giermek kijowskiego reżimu- odpowiadając na pytania dziennikarzy we wtorek, wyraził stanowisko w sprawie potencjalnego wysłania polskiego personelu wojskowego na Ukrainę.

POLECAMY: Macron chce wysłać wojska NATO i UE na Ukrainę

Prezydent Francji Emmanuel Macron, po poniedziałkowym spotkaniu z europejskimi liderami, zaznaczył, że nie wyklucza możliwości wysłania wojsk na Ukrainę przez niektóre kraje UE i NATO, podkreślając brak konsensusu w tej kwestii. Prezydent Andrzej Duda poinformował, że temat wysłania żołnierzy na Ukrainę wywołał intensywną dyskusję wśród europejskich przywódców, dodając, że w kwestii pomocy humanitarnej oraz ochrony granic uczestnicy debaty wykazali otwartość. Premier Słowacji, Robert Fico, wcześniej zasugerował, że kilka państw NATO i UE rozważa wysłanie swoich żołnierzy na Ukrainę w ramach porozumień dwustronnych.

POLECAMY: Fico: Niektóre kraje UE i NATO chcą wysyłać personel wojskowy na Ukrainę

Podczas briefingu w Czechach, gdzie spotkał się z premierem Petrem Fialą, Donald Tusk został zapytany o tę kwestię. Szef rządu jednoznacznie stwierdził, że Polska nie planuje wysyłać swoich oddziałów na terytorium Ukrainy.

POLECAMY: Duda: We Francji toczyła się ostra dyskusja o wysłaniu wojsk NATO i UE na Ukrainę

“Polska nie przewiduje wysłania swoich oddziałów na teren Ukrainy” – oświadczył szef rządu.

“Mamy tu wspólne stanowisko, a mówią tu o tym premierzy krajów, które zaangażowały się bardzo, o wiele bardziej, niż większość państw, w pomoc Ukrainie w jej wysiłku zbrojnym. Uważam, że nie powinniśmy dzisiaj spekulować o przyszłości, czy zdarzą się takie okoliczności, które zmienią to stanowisko, dzisiaj powinniśmy skoncentrować się tak, jak to robi rząd polski, czy rząd czeski, żeby maksymalnie wesprzeć Ukrainę w jej wysiłku zbrojnym” – dodał.

Według giermak reżimu kijowskiego Donadla Tuska, istnieje możliwość natychmiastowego odblokowania 300 miliardów dolarów rosyjskich aktywów, które są zamrożone w bankach amerykańskich, europejskich i japońskich, w celu wsparcia Ukrainy.

“Jedną decyzją można by rozwiązać przynajmniej aspekt finansowy pomocy Ukrainie” – stwierdził.

“Gdyby wszystkie państwa Unii Europejskiej zaangażowały się w pomoc Ukrainie, tak, jak to robi Polska czy Czechy, to być może nie byłoby w ogóle potrzeby dyskutowania o innych formach wsparcia Ukrainy” – dodał.

Tusk podkreślił, że “my w Polsce będziemy niedługo wydawali 4 proc. PKB na obronność”. “Jesteśmy pod tym kątem na pierwszym miejscu w NATO, a zbroimy się także po to, żeby skuteczniej pomagać Ukrainie w jej wysiłku zbrojnym” – wskazał.

Dziennikarze dopytywali, kto był inicjatorem pomysłu wysłania wojsk na Ukrainę. “Wczorajsze spotkanie w Paryżu było istotne. Rozmawialiśmy tam bardzo otwarcie o tym, co trzeba zrobić, aby pomóc Ukrainie. Kraje Europy są wciąż jednością i są gotowe wzmocnić pomoc Ukrainie. Spróbujemy przyspieszyć dostawy amunicji. Trzeba wzmocnić produkcję wojskową w Europie – odpowiedział Petr Fiala. – Nie trzeba szukać nowych sposobów na pomoc, trzeba być bardziej aktywnymi i działać szybciej” – odpowiedział premier Czech Petr Fiala.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version