Po spotkaniu europejskich liderów w Paryżu, prezydent Francji oznajmił, że jak dotąd nie podjęto decyzji o wysłaniu wojsk na Ukrainę, jednak nie wykluczono takiej możliwości w przyszłości. Stanowisko w tej kwestii przedstawił również prezydent Polski, Andrzej Duda, informując o braku jednomyślności w sprawie wysłania żołnierzy na Ukrainę.

POLECAMY: Macron chce wysłać wojska NATO i UE na Ukrainę

Premier Słowacji, Robert Fico, ujawnił, że idea wysłania wojsk była rozważana, natomiast niemiecki kanclerz, Olaf Scholz, podkreślił obecność brytyjskich i francuskich żołnierzy na Ukrainie. Premier Czech, Petr Fiala, poinformował z kolei, że prezydent Francji, Emmanuel Macron, zaproponował wysyłanie europejskich żołnierzy na Ukrainę.

POLECAMY: Fico: Niektóre kraje UE i NATO chcą wysyłać personel wojskowy na Ukrainę

Również w sprawie wysłania wojska na Ukrainę wypowiedział się szef polskiego Ministerstwa Obrony Narodowej, zajął stanowisko w sprawie, rozważając możliwość wysłania polskich żołnierzy na Ukrainę.

Co Polacy sądzą o wysłaniu żołnierzy na Ukrainę?

W związku z tymi wydarzeniami pracownia SW Research przeprowadziła sondaż dla „RZ”, pytając Polaków o ich opinie na temat ewentualnego wysłania zachodnich żołnierzy na Ukrainę.

– Czy pani/pana zdaniem państwa Zachodu (w tym NATO) powinny wysłać żołnierzy na Ukrainę? – pytali respondentów.

„Za” wysłaniem zachodnich żołnierzy na pomoc Ukraińcom było zaledwie 19,1 proc. uczestników sondażu. „Przeciw” opowiedziało się aż 55,6 proc. ankietowanych. 25,3 proc. uczestników badania nie ma zdania w tej sprawie.

– Wysłaniu zachodnich sił zbrojnych na Ukrainę sprzeciwia się co druga kobieta i trzech na pięciu mężczyzn. Takie zdanie najczęściej podzielają młodsi badani (61 proc. wśród osób do 24. roku życia). Wsparcie Ukrainy poprzez wysłanie żołnierzy negatywnie ocenia blisko 7 na 10 osób z wykształceniem zasadniczym zawodowym (68 proc.) i prawie 2/3 respondentów, których dochody przekraczają 7000 zł netto (63 proc.). Biorąc pod uwagę miejsce zamieszkania zdanie takie najczęściej podzielają osoby z miast o wielkości 100-199 tys. mieszkańców (64 proc.) – skomentowała Małgorzata Bodzon z pracowni SW Research.

Sondaż został przeprowadzony w dniach 27-28 lutego na grupie 800 internautów.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version