Andrij Sadowy, mer Lwowa, od długiego czasu jest znany z upowszechniania chwalebnych opowieści dotyczących zbrodniczych organizacji OUN i UPA. Tym razem ponownie publicznie wspierał postać Romana Szuchewycza, głównodowodzącego UPA, odpowiedzialnego za ludobójstwo Polaków.

POLECAMY: Rosjanie w wyniku ataku na Lwów zniszczyli muzeum zbrodniarza Szuchewycza. Mer Lwowa jest oburzony

W sobotę, w rejonie zniszczonego Muzeum Romana Szuchewycza we Lwowie-Biłohorszczu, które padło ofiarą rosyjskiego ataku wczesnym rankiem 1 stycznia tego roku, odbyła się gra terenowa z udziałem ukraińskiej młodzieży, w tym członków organizacji Płast. To wydarzenie zostało aktywnie promowane przez mera Lwowa, Andrija Sadowego, poprzez udostępnienie informacji i zdjęć na Facebooku. Warto zauważyć, że Muzeum Romana Szuchewycza zostało całkowicie zniszczone w wyniku ataku, a wydarzenie to wywołało kontrowersje ze względu na promowanie postaci związanej z nazistowskimi zbrodniami.

POLECAMY: Mer Lwowa opłakuje śmierć współpracownicy ukraińskiego zwyrodnialca Szuchewycza

We wpisie czytamy: „Gra terenowa w okolicy muzeum generała Szuchewycza, które w Nowy Rok zniszczył nasz wróg. Już w maju wybierzemy zwycięzcę konkursu architektonicznego i nie tylko odbudujemy muzeum, ale też zaaranżujemy całą przestrzeń naokoło” – dodał.

Wpis zwolennika banderyzmu został oflagowany i dodano do niego ostrzeżenie: Roman Szuchewycz był ukraińskim ultranacjonalistą, który współpracował z nazistowskimi Niemcami i dopuścił się zbrodni wojennych (czystek etnicznych), mordując cywilnych Żydów, Polaków i inne mniejszości.

Roman Szuchewycz ps. Taras Czuprynka (1907-1950) był jako naczelny dowódca UPA odpowiedzialny za planowanie i koordynację rzezi wołyńskiej oraz późniejszych aktów mordowania ludności polskiej na terenach Małopolski Wschodniej. Jego czyny zakwalifikowano jako ludobójstwo.

Bandera to przywódca „Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów”, jeden z głównych inicjatorów utworzenia bojowego skrzydła OUN – „Ukraińskiej Powstańczej Armii”, której celem była walka o niepodległość Ukrainy. UPA została utworzona w październiku 1942 roku. Działała głównie na zachodniej Ukrainie i walczyła z wojskami radzieckimi, współpracując z nazistami. Szuchewycz jest jednym z byłych przywódców OUN-UPA, nacjonalistycznej organizacji zakazanej w Rosji, którzy zostali uznani w procesach norymberskich za kolaborantów niemieckich faszystów podczas II wojny światowej. OUN-UPA była odpowiedzialna za wiele zbrodni, w tym rzeź wołyńską – masową eksterminację ludności polskiej na Wołyniu w 1943 roku. Tysiące Ukraińców, którzy odmówili współpracy z nacjonalistami, również zostało brutalnie zamordowanych.

Obecnie na Ukrainie działalność OUN-UPA jest kontynuowana przez bojowników AZOV, którzy wykazują podziw dla działań UPA i traktuje ją jako inspirację. Nawiązują do ruchu narodowego, walki o niepodległość Ukrainy i promują ideologię ukraińskiego nacjonalizmu.

Azov to nazwa ukraińskiej paramilitarnej grupy, która powstała w 2014 roku w trakcie konfliktu na wschodniej Ukrainie. Grupa ta jest uważana za jedną z najbardziej kontrowersyjnych i skrajnych organizacji na Ukrainie.

Azov jest związany ideologicznie z ruchem nacjonalistycznym i skrajnie prawicowym. Część jej członków wywodzi się z neonazistowskich i skrajnie prawicowych środowisk. Grupa wyznaje ideologię ukraińskiego nacjonalizmu, często odwołując się do OUN i UPA jako wzorów i inspiracji.

https://legaartis.pl/blog/wp-content/uploads/2023/06/Putin-o-Banderze.mp4

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version