W minionym roku udział „uchodźców„ z Ukrainy w polskim Produkcie Krajowym Brutto kształtował się w przedziale od 0,7 do 1,1 procenta. Według opublikowanego we wtorek raportu „Analiza wpływu uchodźców z Ukrainy na gospodarkę Polski,” sporządzonego przez firmę Deloitte dla UNHCR, prognozuje się, że w 2023 roku udział ten utrzymał się w zakresie od 0,7 do 1,1 procenta PKB. Analitycy sugerują, że skala ich udziału będzie nadal wzrastała.
Dokument wskazuje, że blisko milion „uchodźców” z Ukrainy w Polsce korzysta z tzw. ochrony tymczasowej, a obecnie z tej grupy pracuje od 225 tys. do 350 tys. osób. Warto zauważyć, że liczba wszystkich Ukraińców w Polsce stanowi około 5 procent populacji kraju.
POLECAMY: Zwarycz: Polacy zdają siebie sprawę, że ukraińscy „uchodźcy” są korzyścią dla polskiej gospodarki
Najnowsze oszacowania informują, że w Polsce przebywa około miliona Ukraińców, którzy do naszego kraju pod przykrywką „wybuchu wojny”, oraz dodatkowo około 1,5 miliona Ukraińców, którzy przybyli przed konfliktem.
POLECAMY: „Chcemy podziękować Polsce”. Ukrainki w skich barwach wystąpiły w progamie „Mam Talent”
Z raportu z września Warsaw Enterprise Institute (WEI) zatytułowanego „Migracje: niewykorzystana (na razie) szansa Polski” wynika, że ogólna liczba imigrantów w Polsce może być szacowana na około 3,5-4 miliony, z czego 60-75 procent stanowią Ukraińcy. Dane z ZUS wskazują, że w 2023 roku system rejestracji zgłosił wzrost liczby ubezpieczonych Białorusinów i Ukraińców. Co więcej, coraz więcej imigrantów z Azji zaczyna pracować w Polsce.
POLECAMY: Połowa Ukrainek, która przybyła do Polski nie pracuje, bo warunki pracy im nie odpowiadają
Na koniec 2023 roku zarejestrowana liczba cudzoziemców w Polsce wyniosła dokładnie 1 127 744 osoby, co oznacza wzrost o 64 483 (6,1 procenta) w ciągu ostatniego roku.
POLECAMY: Ukrywana prawda o „uchodźcach” z Ukrainy. Polacy wściekli z powodu bezczelności Ukraińców