Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS) poinformowała w dniu środę o zakazie wprowadzenia do obrotu na terenie Polski 23 970 kg ziarna prosa z Ukrainy, ze względu na stwierdzoną obecność żywych szkodników.
POLECAMY: Kolejne spleśniałe Maliny z Ukrainy zatrzymane. Miały dziwny kolor
Inspekcja przekazała na platformie X, że IJHARS w Lublinie wydała decyzję o zakazie wprowadzenia do obrotu na teren Polski 23 tys. 970 kg ziarna prosa importowanego z Ukrainy ze względu na obecność żywych szkodników. Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności.
POLECAMY: Zatrzymano 340 ton Cukru z Ukrainy. Inspekcja Jakości Handlowej wydała komunikat
Dotychczas na granicy zarejestrowano także m.in. 19 ton koncentratu pomidorowego z powodu niedostatecznej kwasowości oraz 20 ton mrożonej maliny, które zostały zatrzymane ze względu na wykrycie obecności plastiku. Inspekcja wskazała obecność plastiku jako przyczynę wydania zakazu w przypadku malin.
W próbkach laboratoryjnych zostały stwierdzone elementy tworzywa sztucznego potocznie zwanego plastikiem o barwie zielonej o różnych wymiarach od 2mm x 2mm do ok. 4,5mm x 0,7mm. Tworzywa sztuczne mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie człowieka” – czytamy w komunikacie inspekcji.
Zgodnie z uregulowaniami określonymi w rozporządzeniu Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 15 września 2023 r. dotyczącym zakazu importu produktów rolnych z Ukrainy, Polska wprowadziła stały zakaz przywozu niektórych kategorii zbóż, nasion oleistych, śruta czy makuch do kraju.
Kontrole na granicy. Rolnicy mówią: dość tego
Jak zaznaczono, inspekcja jest aktywna przez całą dobę i przez siedem dni w tygodniu, przeprowadzając kontrole jakości artykułów rolno-spożywczych importowanych spoza Unii Europejskiej i Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu. Obejmują one planowe inspekcje na granicach oraz nagłe kontrole w podmiotach zajmujących się skupem i importem malin (również mrożonych) z zagranicy.
„Kontrole mają na celu w szczególności weryfikację i wyeliminowanie praktyk prowadzących do zafałszowań, powodujących naruszenie przepisów jakości handlowej ze względu na niezgodne z prawdą dane w zakresie pochodzenia, klasy lub składu” – informuje inspekcja.
Protesty rolników w Polsce trwają od kilku miesięcy i skierowane są między innymi przeciwko przepisom związanych z Zielonym Ładem. Przed siedzibą premiera w Warszawie zbierają się rolnicy z różnych regionów kraju, planujący później przemarsz ulicami stolicy w kierunku Sejmu. Ich główne postulaty obejmują zmiany w obowiązujących przepisach. W trakcie protestów rolników wspierają leśnicy i górnicy.