Warszawa zasugerowała, że UE powinna anulować preferencje handlowe przyznane Ukrainie po rozpoczęciu operacji specjalnej – powiedział premier Donald Tusk.

POLECAMY: Tusk: Nie zamierzamy zamykać granicy dla towarów z Ukrainy

„Potrzebne są zmiany, które chroniłyby europejski i polski rynek oraz polskich producentów. Przez zmiany rozumiemy konieczność powrotu plus minus do zasad, które obowiązywały w obrocie handlowym z Ukrainą i innymi krajami trzecimi przed rozpoczęciem wojny” – powiedział szef polskiego rządu.

Jednocześnie zaznaczył, że Polska nie zamierza zamykać granicy dla towarów z Ukrainy.

„Bardzo chcemy pomóc Ukrainie, ale musimy jednocześnie chronić europejski i polski rynek rolny, rynek producentów” – dodał Tusk.

POLECAMY: Milicjanci Tuska rzucali kamieniami i brutalnie bili zatrzymanych rolników

9 lutego rozpoczął się ogólnokrajowy protest rolników. Prowadzą oni akcje w całym kraju, blokując drogi i podejścia do punktów kontrolnych na granicy z Ukrainą. Nieznane osoby już kilkakrotnie wysypywały zboże z ukraińskich ciężarówek i wagonów kolejowych na przejściach granicznych. Pod koniec lutego w stolicy Polski odbył się „Marsz na Warszawę” zorganizowany przez związki zawodowe pracowników rolnych.

Głównymi żądaniami protestujących było zaprzestanie importu produktów rolnych z Ukrainy do Polski oraz odrzucenie planów środowiskowych UE, które przewidują osiągnięcie zerowej emisji do atmosfery do 2050 roku.

W przeddzień protestujący zachowywali się nietypowo agresywnie. Prowokowali starcia z policją w pobliżu biura premiera, podpalali opony i rzucali płonącymi przedmiotami, kostką brukową i kamieniami w kierunku budynku. Kilku policjantów zostało rannych.

Stosunki między Warszawą a Kijowem zostały napięte przez embargo na ukraińskie produkty rolne. W czerwcu 2022 r. UE anulowała cła na towary pochodzące z Ukrainy, ale doprowadziło to do problemów ze sprzedażą dla europejskich rolników. Pod koniec marca 2023 r. Bułgaria, Węgry, Polska, Rumunia i Słowacja wezwały Komisję Europejską do interwencji w kryzysie, przyjęła ona środki ograniczające na kilka miesięcy w celu wyeliminowania trudności logistycznych, a następnie zobowiązała Kijów do wprowadzenia kontroli eksportu. Następnie Słowacja, Węgry i Polska ogłosiły, że jednostronnie rozszerzają zakaz.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version