Ministerstwo Klimatu ogłosiło ambitne plany zmian w systemie kaucji, mające na celu poprawę recyklingu opakowań. Zmiany, które zaczną obowiązywać od stycznia 2025 roku, przewidują m.in. zniesienie VAT-u od kaucji, nowy system oznakowania opakowań, oraz różnicowane opłaty w zależności od rodzaju opakowania.

Bez VAT-u od Kaucji za Puszki i Butelki

Wiceminister klimatu, Anita Sowińska, ogłosiła na konferencji prasowej, że resort planuje zniesienie VAT-u od kaucji za butelki i puszki. To rozwiązanie ma ułatwić i zachęcić konsumentów do zwrotu opakowań oraz zminimalizować barierę finansową związaną z kaucją.

Jednolite Oznakowanie Opakowań dla Klarowności Systemu

Ministerstwo Klimatu pragnie również wprowadzić jednolity system oznakowania opakowań, składający się z prostego symbolu i kodu kreskowego. Ten przejrzysty system ma zwiększyć zrozumiałość dla konsumentów i ułatwić segregację opakowań.

Zróżnicowane Kaucje W Zależności od Rodzaju Opakowania

Zmiany przewidują wprowadzenie zróżnicowanych kaucji w zależności od rodzaju opakowania. Za szkło wielokrotnego użytku kaucja wyniesie 1 zł, podczas gdy opakowania plastikowe i metalowe będą miały niższe opłaty, wynoszące 50 gr. Resort ma nadzieję, że ta skala opłat zmotywuje konsumentów do wybierania bardziej ekologicznych opakowań.

Obowiązek Przyjmowania Opakowań Szklanych przez Małe Sklepy

Ministerstwo Klimatu zaznaczyło również, że małe sklepy, które sprzedają napoje w opakowaniach szklanych, zostaną objęte obowiązkiem przyjmowania kaucji. To posunięcie ma wpłynąć pozytywnie na zachowania konsumenckie i ułatwić proces zwrotu kaucji.

Termin Wprowadzenia Zmian Bez Zmian, Z Wyjątkiem Mleka

Mimo spodziewanych kontrowersji, Ministerstwo Klimatu podtrzymuje datę wprowadzenia reform – 1 stycznia 2025 roku. Jednak system kaucyjny dla mleka i jego produktów przesunięto o rok, pozostawiając pierwszy rok obowiązywania systemu kaucyjnego jako „pilotażowy”.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Napisz Komentarz

Exit mobile version