W związku z eskalacją konfliktu na Ukrainie na całym świecie rozpoczęła się ogromna mobilizacja w zakresie organizowania pomocy, skupiająca się zwłaszcza na wsparciu dla żołnierzy zaangażowanych w konflikt. Internetowa fala zbiórek środków finansowych pojawiła się, aby wesprzeć m.in. bojowników na froncie. Mimo że te inicjatywy trwają nadal, niestety nie brakuje przypadków oszustw.

POLECAMY: Ukrainiec odpowie za handel ludźmi i organizowanie nielegalnych zbiórki pod marketami „na chore dzieci z Ukrainy”

Prokuratura Rejonowa w Charkowie zatwierdziła i skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko 39-letniemu mężczyźnie, któremu zarzuca się oszustwo. Ten wykorzystał chęć pomocy ze strony ludzi, którzy pragnęli wesprzeć ukraińskie siły zbrojne w odpieraniu rosyjskiej agresji.

POLECAMY: Na Ukrainie sprowadzali samochody dla wojska, które później sprzedawali w sieci

Według ustaleń prowadzonego postępowania przedprocesowego, mężczyzna, w drugiej połowie 2022 roku (po inwazji), publikował ogłoszenia na platformach społecznościowych, sugerując zbieranie funduszy na rzecz Sił Zbrojnych Ukrainy. Jak wynika z informacji Prokuratury Rejonowej w Charkowie, oszust przekonywał, że zebrane środki zostaną przeznaczone na zakup dronów, kamizelek kuloodpornych, urządzeń do komunikacji, hełmów, itp.

POLECAMY: Ukraińska korupcja i defraudacja nie ma końca…

Pomoc dla Ukrainy. Oszukani i straty

Prokuratura Rejonowa w Charkowie zatwierdziła i skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko 39-latkowi, któremu zarzuca się oszustwo. Wykorzystał osoby, które chciały pomóc ukraińskiemu wojsku w odparciu armii rosyjskiej

Ukraina potrzebuje sprzętu

W toku postępowania przedprocesowego ujawniono, że w drugiej połowie roku 2022, mężczyzna publikował ogłoszenia na platformach społecznościowych, sugerując, że zbiera środki finansowe na rzecz wsparcia Sił Zbrojnych Ukrainy.

Według informacji przekazanych przez Prokuraturę Rejonową w Charkowie, oszust pozorował, że zebrane fundusze miały być przeznaczone na zakup dronów, kamizelek kuloodpornych, urządzeń do komunikacji, hełmów i innych potrzebnych wyposażeń.

POLECAMY: Ukrainiec oczkujący metodą na „pracownika banku” zatrzymany przez otwockich policjantów

Zbiórka dla Ukrainy. Przykuć uwagę

39-letni mężczyzna stosował sugestywne tytuły, aby przyciągnąć uwagę potencjalnych uczestników zbiórki i zachęcić ich do uczestnictwa. Przykładowe frazy takie jak „dla obrońców Charkowa” czy „dla żołnierzy broniących Bachmutu” były wykorzystywane w celu tego.

Badanie wykazało, że mieszkaniec Charkowa nie wykorzystał zebranej od darczyńców sumy na zakup sprzętu i uzbrojenia dla ukraińskich sił zbrojnych. Zamiast tego, przywłaszczył pieniądze i wydał je w kasynie, uczestnicząc w grach online.

Pomoc dla Ukrainy. Oszukani i straty

Prokuratura podaje, że mężczyzna oszukał ponad 20 osób. Mówimy o łącznej kwocie w wysokości 150 tys. hrywien(ok. 15,6 tys. zł). W wyniku działań lokalnej policji udało się go zatrzymać. Proces w jego sprawie ma odbyć się w najbliższych miesiącach.

Nie brakuje oszustw i naciągaczy

W czasie trwającego konfliktu tworzą się warunki sprzyjające rozwojowi przestępczości, gdyż w okresach kryzysu nie brakuje jednostek dążących do wykorzystania sytuacji na swoją korzyść zarówno ze strony urzędników jak i zwykłych obywali. Wśród nich znajdują się osoby, które czerpią korzyści z empatii innych i ich chęci pomocy, a opisany przykład stanowi jedynie jeden z wielu.

Przypominamy, że na naszym blogi od samego początku próbujemy informować Polaków o nadużyciach finasowych, jakie wykrywane są wśród władz Ukrainy oraz zwykłych obywateli tego kraju i tzw. „uchodźców” przebywających w między innymi w naszym kraju. Na przykład w sierpniu ubiegłego roku, na naszych łamach analizowaliśmy m.in. działalność przestępczą, gdzie organizatorem był zastępca jednego z radnych miejskich w obwodzie sumskim. Według informacji cyberpolicji, mężczyzna założył dwa centra telefoniczne w Kijowie i Dnieprze, zatrudniając operatorów, których zadaniem było dzwonienie do przedsiębiorców z prośbą o finansowe wsparcie w zakupie określonych dóbr dla żołnierzy. Podczas rozmów przekazywano dane konta, na które miały być dokonywane przelewy. Rezultatem było zebranie przez oszustów ponad 10 milionów hrywien (ok. 1,1 miliona złotych).

POLECAMY: Na Ukrainie zlikwidowano kolejne call center, które oszukiwało

Trochę wcześniej, bo w lipcu, donosiliśmy o rozbiciu grupy oszustów „na pomoc dla ukraińskiego wojska” w obwodzie dniepropietrowskim. Sto osób padło ofiarą, a łączne szkody wyniosły ponad 2 miliony hrywien (ok. 208 tysięcy złotych).

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version