Afery korupcyjne znacząco obniżyły poparcie dla Kijowa. Według informacji opublikowanych w zachodnich mediach w niedzielę, ujawniono oszustwo o wartości 40 milionów dolarów związane z zakupem broni przez Ukrainę. Informacje te przekazała ukraińska Służba Bezpieczeństwa (SBU) w nocy z soboty na niedzielę, 28 stycznia.
POLECAMY: „To już standard”! Na Ukrainie „wyparowały” pieniądze przeznaczone na zakup amunicji
Mowa tu o rozległej defraudacji, w wyniku której wojskowi i biznesmeni wyłudzili 40 milionów dolarów podczas transakcji związanej z zakupem broni. Wydarzenie miało miejsce w sierpniu 2022 roku, czyli sześć miesięcy po rosyjskiej inwazji, w ramach kontraktu na zakup 100 000 pocisków moździerzowych za granicą. Niestety, dostawa nigdy nie została zrealizowana.
POLECAMY: Dziennikarz na Ukrainie otrzymał pogróżki po artykule na temat korupcji w Ministerstwie Obrony
Urzędnicy Ministerstwa Obrony Narodowej oraz liderzy lwowskiej spółki Arsenał, współpracując z „zagraniczną firmą”, przejęli 1,5 miliarda hrywien. Wśród osób zamieszanych w aferę znajdują się wysoki urzędnik Ministerstwa Obrony, dyrektor i kierownik sprzedaży ukraińskiej firmy, a także przedstawiciel zagranicznej firmy. Jedna z podejrzanych osób została aresztowana, gdy próbowała opuścić Ukrainę.
POLECAMY: Kolejna afera korupcyjna na Ukrainie. Urzędnik zdefraudował amunicję
To już kolejna skandaliczna sprawa tego rodzaju od czasu wybuchu wojny na Ukrainie. W ostatnich miesiącach ujawniono kilka innych przypadków korupcji, z których najbardziej głośna doprowadziła do dymisji ministra obrony Ukrainy, Oleksieja Reznikowa. W 2022 roku Ukraina zajmowała 116. miejsce spośród 180 sklasyfikowanych państw w światowym indeksie korupcyjności opracowanym przez Transparency International.
Najbardziej nagłośnione afery dotyczyły m.in. zawyżania cen żywności dostarczanej dla żołnierzy, co przyniosło nadużycia na kwotę 13 miliardów hrywien, czyli około 327 milionów euro. Ceny dostaw były sztucznie podnoszone dwu- a czasami trzykrotnie. W związku z tym skandalem podał się do dymisji wiceminister obrony Wiaczesław Czapowałow, odpowiedzialny za logistykę.
POLECAMY: Na Ukrainie urzędnicy kradną, jakby jutra nie było – powiedział doradca Zełenskiego
Trochę później doszło do zatrzymania Wasyla Łozińskiego, wiceministra ds. infrastruktury, przez służby antykorupcyjne. Oskarżono go o przyjęcie łapówki w wysokości 400 000 dolarów za ułatwianie zawyżonych zakupów sprzętu zimowego i generatorów prądotwórczych. W tym samym okresie pięciu gubernatorów, czterech wiceministrów, dwóch szefów agencji rządowych, wiceszef administracji prezydenta i zastępca prokuratora generalnego znalazło się w kręgu podejrzeń.
Problemy dotknęły również ukraiński system sądownictwa. Prezes Sądu Najwyższego, Wsiewołod Kniaziew, został zatrzymany w związku z zarzutami wręczenia łapówki. Według organów antykorupcyjnych, Konstantin Żewago, czwarty najbogatszy człowiek w kraju, przekazał 2,7 mln dolarów (czyli 2,5 mln euro) kancelarii prawnej. Miała ona następnie przekazać sędziom 1,8 mln dolarów w zamian za korzystne wyroki w sporze miliardera z akcjonariuszami. Pomimo wniosku o ekstradycję Konstantyna Żewago z Francji, gdzie aktualnie przebywa, sąd w Chambéry odmówił.
Kolejna głośna afera dotyczyła odwołania przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego wszystkich szefów okręgowych i wojskowych komend poborowych. Młodzi Ukraińcy mieli możliwość uniknięcia służby wojskowej poprzez przekazanie łapówki. Taki korupcyjny system „zwolnień” szczególnie rozprzestrzenił się w komendach Doniecka, Winnicy, Odessy i Kijowa, co skutkowało wszczęciem aż 112 postępowań karnych.
W sierpniu Ministerstwo Obrony Narodowej zostało oskarżone o przepłacanie za zamówione mundury w tureckiej firmie, należącej do siostrzeńca ukraińskiego posła. Deputowany ten był członkiem parlamentarnej komisji ds. bezpieczeństwa, obronności i wywiadu. Ministerstwo zakupiło zimowe stroje o wartości niemal 30 mln dolarów od tureckiej firmy Vector Avia Hava Yukleter. Media podały, że cena mundurów po przekroczeniu granicy „podskoczyła trzykrotnie”, z 28 do 86 dolarów.