Służba Bezpieczeństwa Ukrainy skutecznie wykryła i udaremniła proceder korupcyjny, który polegał na zakupie znacznej ilości amunicji po zawyżonych cenach. W związku z tą sprawą zatrzymany został wysoko postawiony urzędnik jednego z kluczowych departamentów Ministerstwa Obrony Ukrainy.

POLECAMY: Fico: Ogromna część pomocy udzielanej Ukrainie trafia na czarny rynek

Odkrycie tego planu korupcyjnego zostało oficjalnie potwierdzone przez biuro prasowe kontrwywiadu wojskowego SBU.

POLECAMY: Ukraińska korupcja i handel bronią kwitnie. Służba celna poinformował o zaginięciu 650 transportów humanitarnych z bronią

„W grudniu 2022 roku szef Głównej Dyrekcji Organizacji Produkcji Amunicji i Budowy Obiektów Specjalnego Przeznaczenia MON podpisał umowę na dostawy amunicji z przedsiębiorstwem państwowym 'Postęp’ bez zgody MON Departamentu Audytu Wewnętrznego. W grudniu tego roku szef podpisał dodatkową umowę z dopiskiem 'do użytku służbowego’. Po czym nastąpiła płatność” – czytamy w komunikacie.

POLECAMY: Zełenski nakazał kontrolowanym przez swój reżim mediom tuszowanie skandali korupcyjnych

„Skup odbywał się po zawyżonych cenach i z pominięciem zabezpieczeń antykorupcyjnych. Ponadto grupa urzędników próbowała zakupić amunicję po zawyżonej cenie, którą ministerstwo zakontraktowało już po cenach rynkowych” – dodano.

Zgodnie z informacjami udostępnionymi przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa Ukrainy i Prokuratury Generalnej, nielegalne transakcje zakupowe opiewały na kwotę niemal 1,5 miliarda hrywien. Zarząd firmy „Progres” oraz główny kierownik urzędu zostali natychmiast odwołani ze swoich stanowisk. Urzędnik państwowy został zatrzymany, a w najbliższych tygodniach spędzi czas w areszcie śledczym.

Sprawa dotycząca korupcji w ukraińskiej armii wyłoniła się na nowo. Kolejne zatrzymania miały miejsce w przedsiębiorstwach państwowych. Praktyki korupcyjne związane z zakupem amunicji stanowią kolejne przestępstwo, które zostało wykryte przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa Ukrainy w ostatnich dniach. 8 grudnia poinformowano o zatrzymaniu czterech pracowników firmy specjalizującej się w naprawach myśliwców Su-27.

„Dyrektor przedsiębiorstwa wraz ze współpracownikami zorganizował fikcyjny zakup nowego modułu wzmacniacza mocy do sprzętu wojskowego” – podano w oficjalnym komunikacie. Na skutek prowadzonego śledztwa, Prokuratura Generalna oszacowała, że w ramach tego procederu mogło zostać zdefraudowane blisko 2 miliony hrywien.

A to już zupełnie inny rodzaj korupcji polegający na sprzedaży żywności zbieranej w Polsce rzez różne sieci handlowe.

W związku z ujawnieniem tego nagrania nasza kancelaria zwróciła się z oficjalną prośbą do sieci Biedronka i Lidl o zajęcie stanowiska. Niestety sieci pomimo upływ 14 dni od dnia otrzymania od nas wiadomość nie ustosunkowały się do treści zarzutów podnoszonych w nagraniu.

https://legaartis.pl/blog/wp-content/uploads/2023/12/Ukry-pomoc-humanitarna.mp4

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version