Państwowa Służba Celna Ukrainy poinformowała, że w okresie pierwszych pięciu miesięcy bieżącego roku, zauważono zniknięcie ponad 650 paczek zawierających pomoc humanitarną dla wojska, w tym płyty do kamizelek kuloodpornych i noktowizory, które miały trafić na miejsce przeznaczenia.

POLECAMY: Telegraph: Ukraina kradnie i odsprzedaje pomoc

Jak podała w czwartek Państwowa Służba Celna Ukrainy, od początku 2023 roku wykryto ponad 650 przypadków zaginięcia towarów, które trafiły na Ukrainę jako pomoc humanitarna dla wojska.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: KE uruchamia węzeł do walki z przemytem broni z Ukrainy

„W okresie od stycznia do maja 2023 roku, stwierdzono 653 przypadki braku potwierdzenia odbioru takich towarów, jak płytki do kamizelek kuloodpornych, urządzeń noktowizyjnych, czujników termowizyjnych, dronów, pojazdów itp.” – podaje ukraińska służba celna.

POLECAMY: Europol informuje o przemycie broni z Ukrainy

W sumie przeprowadzono kontrolę ponad 5 tysięcy przypadków pomocy humanitarnej wysłanej do około stu jednostek wojskowych. W trakcie wspólnej inspekcji przeprowadzonej przez Państwową Służbę Celną Ukrainy i ukraiński resort obrony, ujawniono przypadki zaginięcia ładunków. Celem inspekcji było upewnienie się, czy jednostki wojskowe i biura werbunkowe otrzymały towar, który miał zostać przekazany jako pomoc humanitarna.

POLECAMY: Wzrost przemytu broni i fałszywych dokumentów z Ukrainy do Polski. Ukraińscy przestępcy zarabiają na konflikcie

Dodatkowo, Ukraińska Służba Celna zauważyła, że mechanizm pomocy humanitarnej dla wojska jest coraz częściej wykorzystywany w sposób niezgodny z zamierzeniami.

POLECAMY: Naprzód przehandlowali a teraz płaczą, że nie mają broni

„Przez pięć miesięcy 2023 roku Państwowa Służba Celna sporządziła 115 protokołów o naruszeniach przepisów celnych, w których przedmiotem wykroczeń były towary wwiezione na obszar celny Ukrainy jako pomoc humanitarna” – poinformowano.

POLECAMY: Media: Obserwatorzy mają przyjechać na Ukrainę, aby monitorować przepływ broni i pomocy humanitarnej w związku z ujawnioną korupcją

W przeciwieństwie do tego, w całym roku 2022 urzędy celne Państwowej Służby Celnej sporządziły 100 protokołów dotyczących naruszeń przepisów celnych, które miały podobny charakter.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version