W niedzielę na poligonie wojskowym w Zielonce wybuchło groźne ognisko pożaru, które objęło aż trzy hektary terenu. To kolejny taki incydent w krótkim czasie – dzień wcześniej płomienie pochłonęły sześć hektarów w innym rejonie. Strażacy nie ustają w walce z żywiołem, ale sytuacja wciąż budzi niepokój.
Nowe miejsce, ta sama walka – strażacy w akcji
Jak poinformował mł. kpt. Jan Sobków, rzecznik straży pożarnej w Wołominie, niedzielny pożar nie jest powiązany z sobotnim zdarzeniem. – „Pali się zupełnie nowe miejsce” – podkreślił, uspokajając, że sytuacja jest już opanowana. W akcji brało udział dziewięć zastępów strażaków.
Polsat News wskazuje, że tym razem ogień wybuchł bliżej Ossowa, co może sugerować, że problem nie jest lokalny, a powtarzające się pożary wymagają dokładnej analizy.
Trudny teren i szybko rozprzestrzeniający się ogień
W sobotę strażacy mieli poważne problemy z dotarciem do ogniska pożaru. – „Pożar rozprzestrzenił się w pierwszej fazie dosyć szybko, w terenie bardzo trudno dostępnym, gdzie jednostki miały duży problem z budowaniem linii gaśniczych” – relacjonował st. kpt. Tomasz Przyborowski. Wtedy do walki z żywiołem skierowano aż 12 zastępów.
Nie pierwszy raz – pożary na poligonach to powracający problem
To nie są odosobnione przypadki. W czerwcu ubiegłego roku ogień pojawił się również na poligonie w Żaganiu (woj. lubuskie). Wówczas płomienie objęły pięć hektarów, a w akcję zaangażowano dziesięć zastępów straży pożarnej oraz cztery samoloty gaśnicze.
Jak wyjaśniał bryg. mgr inż. poż. Emil Ćwikliński, rzecznik Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej, przyczyną mógł być trening wojskowy. Na szczęście sytuację szybko opanowano, a służby były gotowe na wysłanie dodatkowych sił.
Czy to zbieg okoliczności, czy systemowy problem?
Powtarzające się pożary na terenach wojskowych skłaniają do pytań o ich przyczyny. Czy to wynik ćwiczeń, czy może zaniedbań? Strażacy radzą sobie z ogniem, ale każde takie zdarzenie wymaga ogromnego wysiłku i kosztów.
Czy władze wojskowe i lokalne służby powinny wprowadzić dodatkowe środki zapobiegawcze? Sprawa wymaga monitorowania, zwłaszcza że sezon letni, z wysokimi temperaturami i suchą roślinnością, sprzyja podobnym tragediom.
- Donald Tusk reaguje na amerykańskie cła. Branża motoryzacyjna w Polsce pod presjąPremier Donald Tusk zapowiedział pilne spotkanie z przedstawicielami polskiej branży motoryzacyjnej w odpowiedzi na nowe cła nałożone przez administrację Donalda Trumpa. Od czwartku obowiązują 25-procentowe opłaty
- Czy Polska musi uznać małżeństwa jednopłciowe? Kontrowersyjna opinia rzecznika TSUERzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE), Jean Richard de la Tour, opowiedział się za uznaniem w Polsce małżeństwa dwóch mężczyzn zawartego w Niemczech. Sprawa (C-713/23)
- Cena złota osiągnęła rekordowe 3 160 USD za uncję”W wyniku kontrowersyjnej decyzji prezydenta USA, Donalda Trumpa, o wprowadzeniu nowych ceł na towary importowane z różnych krajów, cena złota osiągnęła historyczny poziom 3 160 dolarów za