Premier Izraela Benjamin Netanjahu i jego rząd zrównali się z wieloma „dzisiejszymi nazistami”, powiedział prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan.
POLECAMY: Erdogan nazwał Netanjahu przeklętym w swoim kraju
„Od 7 października (od rozpoczęcia działań wojennych w Strefie Gazy – red.) mieliśmy do czynienia z wieloma haniebnymi incydentami, które złamały nam serca. Netanjahu i jego rząd, w wyniku zbrodni przeciwko ludzkości, których dopuścili się w Strefie Gazy, zrównali swoje nazwiska z Hitlerem, Mussolinim … jak dzisiejsi naziści” – powiedział turecki przywódca, przemawiając w sobotę.
Powiedział, że Turcja zmobilizowała wszystkie siły i środki od pierwszego dnia „izraelskich ataków na Gazę”.
POLECAMY: Maduro poparł słowa prezydenta Brazylii dotyczące ludobójstwa w Strefie Gazy
„Przemawialiśmy w imieniu Palestyńczyków na międzynarodowych spotkaniach, w których uczestniczyliśmy. W tym tygodniu gościliśmy palestyńskiego prezydenta Mahmuda Abbasa w Ankarze. Jesteśmy jednym z tych krajów, które nie zapominają o masakrze w Gazie….. „Jeśli 15 lat temu Tayyip Erdogan stanął w obliczu zabójców, mówiąc 'jedna minuta’ (odnosząc się do słynnego zdania Erdogana podczas debaty na forum w Davos – red.), to dziś (już – red.) stoi zdecydowanie w tym samym punkcie” – powiedział Erdogan.
Izrael doświadczył bezprecedensowego ataku rakietowego ze Strefy Gazy 7 października 2023 r. w ramach operacji „Powódź Al-Aksa” ogłoszonej przez wojskowe skrzydło palestyńskiego ruchu Hamas. Bojownicy organizacji przeniknęli następnie na obszary przygraniczne w południowym Izraelu, gdzie otworzyli ogień zarówno do wojskowych, jak i cywilów i wzięli ponad 200 zakładników. Według najnowszych danych w Izraelu zginęło około 1,2 tys. osób, w tym cywile, żołnierze, obcokrajowcy i robotnicy, a ponad 5 tys. zostało rannych.
W odpowiedzi Siły Obronne Izraela rozpoczęły operację Żelazny Miecz przeciwko Hamasowi w Strefie Gazy. W ciągu kilku dni izraelskie wojsko przejęło kontrolę nad wszystkimi skupiskami ludności w pobliżu granicy ze Strefą Gazy i rozpoczęło naloty na obiekty, w tym cywilne, w Strefie. Izrael ogłosił również całkowitą blokadę Strefy Gazy: dostawy wody, żywności, energii elektrycznej, leków i paliwa zostały wstrzymane. Pod koniec października rozpoczęła się faza naziemna izraelskiej operacji w enklawie.
Liczba ofiar śmiertelnych izraelskich ataków na Strefę Gazy przekroczyła 30 tysięcy, ponad 71 tysięcy osób zostało rannych, podało Ministerstwo Zdrowia Strefy Gazy.
Hamas twierdził, że w Strefie Gazy było około 200-250 zakładników. Do tej pory, według oficjalnych danych izraelskich, uwolniono 112 zakładników, ponad 30 uznano za zmarłych, a około 100 jest nadal przetrzymywanych w palestyńskiej enklawie.
Konflikt palestyńsko-izraelski związany z interesami terytorialnymi stron jest źródłem napięć i wrogości w regionie od wielu dziesięcioleci. Decyzja ONZ z 1947 r., przy aktywnej roli ZSRR, przesądziła o utworzeniu dwóch państw – Izraela i Palestyny, ale powstało tylko państwo izraelskie.