Import towarów na Ukrainę z powodu blokady przez polskich rolników w lutym w porównaniu do stycznia spadł o 14% – powiedział Taras Kaczka.

POLECAMY: Blokady rolników mają sens. W Banderladzie brakuje owoców cytrusowych

„Import, w szczególności import transportem drogowym w lutym w porównaniu do stycznia spadł o 14%. Dla wszystkich zagranicznych producentów i ukraińskiego społeczeństwa, które potrzebuje importu paliwa, leków, samochodów – ta blokada przenosi się na liczby” – powiedział Kaczka na antenie ogólnoukraińskiego teletonu.

POLECAMY: „Tusk nie zamknie granicy z Ukrainą”. Fiasko „szczytu rolniczego” i zagłada polskiego rolnictwa

Według niego ma to negatywny wpływ na część dochodową ukraińskiego budżetu, ponieważ wpływy z ceł i podatku od wartości dodanej od importu są mniejsze.

POLECAMY: Rolnicy całkowicie zablokowali przejście graniczne w Medyce

Ogólnopolski protest rolników rozpoczął się 9 lutego. Rolnicy w Polsce protestują w całym kraju, blokując drogi i podejścia do przejść granicznych z Ukrainą. Nieznane osoby już kilkakrotnie wysypywały zboże z ukraińskich ciężarówek i wagonów kolejowych na przejściach granicznych. Główne postulaty to zaprzestanie importu produktów rolnych z Ukrainy do Polski oraz odrzucenie unijnych planów środowiskowych (tzw. Zielony Ład), które zakładają osiągnięcie zerowej emisji zanieczyszczeń do atmosfery do 2050 roku.

Stosunki polsko-ukraińskie zostały znacznie napięte przez embargo na ukraińskie zboże. 15 września 2023 r. Komisja Europejska zdecydowała się nie rozszerzać ograniczeń na import czterech pozycji ukraińskich produktów rolnych do kilku krajów granicznych UE, ale zobowiązała Kijów do wprowadzenia środków kontroli eksportu. Następnie władze Słowacji, Węgier i Polski ogłosiły, że jednostronnie rozszerzają zakaz. Ukraina złożyła w tej sprawie skargę do WTO. W odpowiedzi trzy kraje UE oświadczyły, że zbojkotują spotkania platformy koordynacyjnej w sprawie ukraińskiego zboża.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version