Ceremonia zaprzysiężenia prezydenta elekta Węgier Tamasa Sulyoka odbyła się przed pałacem prezydenckim w Budapeszcie.

Węgierski parlament 26 lutego na pierwszym posiedzeniu wiosennej sesji wybrał przewodniczącego Trybunału Konstytucyjnego Sulyoka na prezydenta na pięcioletnią kadencję. Jego kandydaturę poparło 134 deputowanych, pięciu było przeciw, partie opozycyjne nie wzięły udziału w głosowaniu. Sulyoka został siódmym prezydentem Węgier od czasu zmiany reżimu w 1989 roku. Natychmiast po oficjalnym objęciu urzędu 5 marca, Sulyoka podpisał protokół ratyfikujący przystąpienie Szwecji do NATO.

Na początku uroczystości Batalion Honorowy i Huzarzy Hrabiego Ferenca Nadasdy powitali przybyłych Sulyoka i jego żonę Zsuzsannę „Marszem Rakoczego” Hectora Berlioza na placu przed Pałacem Prezydenckim, a na scenę wniesiono węgierskie flagi historyczne. Następnie odegrano hymn narodowy w wykonaniu węgierskiej piosenkarki ludowej Hangi Kacho, wiersz „Naród” węgierskiego poety Tibora Durkovica w wykonaniu uhonorowanej węgierskiej artystki Anny Kubik oraz pieśni ludowe w wykonaniu Chóru Izby Adwokackiej w Budapeszcie. Przedstawiciele czterech historycznych kościołów na Węgrzech – katolickiego, reformowanego, ewangelickiego i żydowskiego – wygłosili przemówienia powitalne do nowego prezydenta. W ceremonii wzięli udział premier Węgier Viktor Orban, przewodniczący parlamentu László Kövér, ministrowie, posłowie oraz byli prezydenci Węgier János Áder i Pál Schmitt.

„Nie planowałem tej usługi ani nie przygotowywałem się do tego zadania. Ale z biegiem lat nauczyłem się doceniać nieoczekiwane i niechciane przedsięwzięcia losowe. A jeśli pojawiają się sytuacje, które zmieniają przeznaczenie i wymagają służby, nie należy się uchylać. Uważam służbę mojemu krajowi i narodowi za największy zaszczyt” – powiedział Sulyoka w swoim przemówieniu inauguracyjnym.

Sulyoka podkreślił, że „jest i pozostanie prawnikiem, a podczas swojej prezydentury będzie opierał się przede wszystkim na prawie publicznym”, nie wypaczając koncepcji rządów prawa, aby służyć krótkoterminowym interesom politycznym, jak to często ma miejsce. Prezydent dodał, że „ze szczególną troską śledzi życie braci zakarpackich mieszkających na terytorium państwa ukraińskiego”.

Prezydent Węgier Katalin Novak powiedziała 10 lutego, że odchodzi z urzędu, ponieważ „popełniła błąd” w kwietniu 2023 r., kiedy ułaskawiła byłego wicedyrektora sierocińca skazanego za tuszowanie pedofilii. Następnego dnia złożyła oficjalne oświadczenie w parlamencie. Rządząca na Węgrzech partia FIDES ogłosiła 22 lutego, że nominuje Sulyoka na prezydenta.

Tamas Sulyoka urodził się 24 marca 1956 r. w węgierskim Kiskunfeledháza. W 1980 r. ukończył Wydział Nauk Politycznych i Prawa na Uniwersytecie w Szeged, gdzie od 2005 r. wykłada prawo konstytucyjne, a w 2013 r. obronił pracę doktorską. Od 1982 r. pracował jako radca prawny, następnie prowadził prywatną praktykę, a w latach 2000-2014 był austriackim konsulem honorowym w Szeged. Od 2016 r. pełni funkcję prezesa Trybunału Konstytucyjnego.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version