14 marca to data, od której zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące konfiskaty pojazdów w przypadku nietrzeźwych kierowców. Zgodnie z nowelizacją Kodeksu Karnego, auta prowadzone przez osoby z ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie mogą zostać skonfiskowane i wystawione na licytację, dostępną dla potencjalnych nabywców za połowę ceny rynkowej.

Zmiany Dotyczące Konfiskaty Samochodów

Nowe przepisy przewidują konfiskatę pojazdów, zarówno w przypadku kierowców z ponad 1,5 promila alkoholu, jak i tych, którzy, choć trzeźwi, spowodowali wypadek i uciekli z miejsca zdarzenia. W przypadku pijanych kierowców, którzy wywołali wypadek, sąd ma możliwość, ale nie obowiązek, zdecydowania o odebraniu samochodu i przekazaniu go na rzecz Skarbu Państwa.

Nowe Przepisy Dla Nietrzeźwych Kierowców

W przypadku zatrzymania nietrzeźwego kierowcy z wysokim stężeniem alkoholu, policja może skonfiskować pojazd na siedem dni. Następnie prokurator podejmuje decyzję o zabezpieczeniu, a sąd orzeka przepadek auta na rzecz Skarbu Państwa. Gdy samochód nie należy do sprawcy, lub został poważnie uszkodzony, sąd może orzec przepadek równowartości pojazdu. W przypadku prowadzenia pojazdu służbowego, sąd nakłada nawiązkę na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Zwiększone Kary za Ciężkie Wypadki

Nowe przepisy przewidują także zwiększenie maksymalnej kary dla sprawców ciężkich wypadków. Nietrzeźwemu sprawcy, który spowoduje ciężkie obrażenia lub śmierć, grozi teraz do 16 lat pozbawienia wolności, w porównaniu do obecnych 12 lat.

Skonfiskowane pojazdy trafią na licytacje, na których cena wywoławcza na pierwszej licytacji wyniesie 75% wartości pojazdu ustalonej przez rzeczoznawcę. W przypadku braku nabywcy na pierwszej licytacji, cena wywoławcza na kolejnej spadnie do 50% wartości auta. Licytacji mogą wziąć udział wszyscy, którzy nie mają długów wobec państwa, posiadają polskie obywatelstwo i pełną zdolność do czynności prawnych.

Mimo korzyści wynikających z nowych przepisów, warto zauważyć, że licytacje administracyjne są przeprowadzane w sposób bardziej tradycyjny w porównaniu do komorniczych, co może stanowić pewne wyzwanie dla potencjalnych nabywców. Organ egzekucyjny, jakim jest naczelnik urzędu skarbowego, zobowiązany jest umieścić obwieszczenie o licytacji najpóźniej 3 dni przed jej datą w miejscach publicznych.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

Napisz Komentarz

Exit mobile version