Narodowy Bank Polski (NBP) w swoim „Raporcie o inflacji” przedstawia scenariusze, zwracając uwagę na możliwość przejściowego wzrostu cen energii na poziomie nawet 20 proc. w przypadku braku działań osłonowych. Prognozy inflacyjne zakładające wycofanie działań antyinflacyjnych przez rząd przewidują wzrost cen energii i żywności w IV kwartale tego roku.

Scenariusz Bez Działań Osłonowych

W przypadku całkowitego wycofania działań osłonowych, zakładającego powrót stawki VAT 5 proc. na podstawowe produkty żywnościowe od kwietnia 2024 roku i wzrost cen energii elektrycznej oraz gazu dla gospodarstw domowych, NBP przewiduje silny wzrost inflacji w IV kwartale 2024 i 2025 roku. Dynamika cen energii mogłaby przejściowo przekroczyć 20 proc. rok do roku, a ceny żywności wzrosłyby o 6 proc. rok do roku w IV kwartale bieżącego roku.

NBP Prognozuje Dezinflację po Przejściowym Wzroście

Po tym przejściowym wzroście cen żywności i energii, NBP prognozuje niższą presję popytową, co wpłynie na proces dezinflacji w polskiej gospodarce. Ścieżka inflacji bazowej i cen żywności w 2026 roku może spaść poniżej ścieżki ze scenariusza centralnego projekcji.

Zależność Cen od Działań Osłonowych

Raport NBP ukazuje, że w scenariuszu przedłużenia działań osłonowych ceny energii mogą spadać i rosnąć w poszczególnych latach, podczas gdy scenariusz wycofania działań osłonowych przewiduje wzrost cen. Ceny żywności również zależą od działań osłonowych – przedłużenie tych działań może ograniczyć wzrost cen w porównaniu do scenariusza ich wycofania.

Prąd

Analiza NBP ukazuje delikatność równowagi między działaniami osłonowymi a wpływem na ceny energii i żywności. Scenariusze zakładające radykalne wycofanie działań osłonowych prezentują potencjalnie znaczący wzrost cen energii, co może wpłynąć na koszty życia dla obywateli i stabilność gospodarki. Dążenie do zrównoważonego rozwoju oraz elastyczne reagowanie na zmiany w sektorze energetycznym wydają się kluczowe w kontekście prognoz inflacyjnych.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

Napisz Komentarz

Exit mobile version