Prokuratura wszczęła śledztwo dotyczące niedopełnienia obowiązków w związku z brakiem sprawdzenia otrzymanego granatnika pod kątem minersko-saperskim oraz posiadania broni palnej bez wymaganego zezwolenia – poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie, Szymon Banna.

POLECAMY: Jarosław Szymczyk odpowie za wybuch granatnika w KGP

Banna przekazał, że w trakcie postępowania będzie również badany aspekt niedopełnienia obowiązków służbowych przez funkcjonariuszy publicznych, polegający na zaniechaniu przeprowadzenia ewakuacji siedziby Komendy Głównej Policji po wystąpieniu wystrzału granatnika RGW 90 wewnątrz budynku.

Wcześniej, we wtorek, rzecznik Prokuratury Okręgowej, prok. Szymon Banna, poinformował o otrzymaniu zawiadomienia w tej sprawie z Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, które dotyczyło podejrzenia popełnienia dwóch przestępstw: niedopełnienia obowiązków związanych z nieprzeprowadzeniem kontroli otrzymanego granatnika pod kątem minersko-saperskim oraz posiadania broni palnej w postaci granatnika bez wymaganego zezwolenia.

POLECAMY: Koszt Remontu Gabinetu po Wybuchu Granatnika w KGP: Raport Ujawnia Szczegóły

Przypominamy, że eksplozja w Komendzie Głównej Policji miała miejsce w połowie grudnia 2022 roku po wizycie gen. insp. Szymczyka w Ukrainie. Ówczesny komendant tłumaczył, że dostał granatniki od szefów tamtejszych służb jako prezent, miały być zużyte, a on przywiózł je do Polski. Niestety, jeden z nich eksplodował na zapleczu jego gabinetu.

Odpalenie granatnika w KGP. Kontrola MSWiA

W związku z tą kwestią MSWiA przeprowadziło kontrolę w komendzie, o której 23 lutego poinformował szef tego resortu, Marcin Kierwiński. Kontrola ta ujawniła 27 bardzo istotnych nieprawidłowości.

– W tej sprawie złożone zostaną zawiadomienia do prokuratury. Pierwsze zawiadomienie dotyczyć będzie byłego komendanta głównego policji gen. Szymczyka i będzie dotyczyło art. 263 par. 2 Kodeksu karnego – posiadanie broni, granatnika, wbrew obowiązującym przepisom – wyjaśnił w lutym szef MSWiA.

Powiedział, że kolejne zgłoszenie będzie odnosić się do naruszenia przepisu z artykułu 231 paragraf 1 Kodeksu karnego.

– A więc niedopełnienie obowiązków i działanie na szkodę interesu publicznego lub prywatnego poprzez niewydanie poleceń sprawdzenia pirotechnicznego otrzymanego prezentu, granatnika pomimo posiadania w tym zakresie możliwości, sił i środków – wyjaśnił.

Zawiadomienie do prokuratury dotyczyć ma również kwestii niezarządzenia ewakuacji po wybuchu granatnika w siedzibie KGP. Zdaniem szefa MSWiA powodem niepodjęcia działań w celu ochrony osób znajdujących się na terenie KGP w momencie wybuchu były bałagan, niekompetencja i mataczenie.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version