Pocisk torpedowy VA-111 Szkwał stworzony jeszcze w czasach Związku Radzieckiego wyprzedzał swoje czasy – pisze The National Interest.

„VA-111 Szkwał, radziecka torpeda, zrewolucjonizowała wojnę podwodną dzięki swojej zdolności do osiągania bezprecedensowych prędkości do 200 węzłów, napędowi rakietowemu i zjawisku superkawitacji” – czytamy w publikacji.

W artykule zauważono, że była to jedna z najbardziej innowacyjnych broni podwodnych opracowanych przez Związek Radziecki.

„Poprzez odparowanie wody w parę na dziobie, Szkwał tworzy pęcherzyk gazu, który radykalnie zmniejsza opór, umożliwiając mu szybkie poruszanie się po wodzie” – napisano w publikacji.

Stworzona w latach 70. torpeda Szkwał wyprzedziła swoją epokę o całe dekady. Główną zaletą torpedy jest jej niesamowita prędkość marszu: 100 metrów na sekundę. Określa również pewne wady, w tym wysoki poziom hałasu, krótki zasięg (do dziesięciu kilometrów) i głębokość zanurzenia tylko do 30 metrów. Torpeda nie posiada głowicy naprowadzającej, współrzędne celu wprowadza się tuż przed wystrzeleniem. W ubiegłym wieku głowica nuklearna zrekompensowała wszystkie wyżej wymienione wady. Nowoczesna niejądrowa modyfikacja torpedy ma zostać znacznie ulepszona, aby sprostać nowym celom.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version