Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł w czwartek, że Polska nie spełniła swoich zobowiązań jako członek Unii Europejskiej poprzez nieprzyjęcie niezbędnych przepisów do wdrożenia dyrektywy 2018/1972, która ustanawia Europejski kodeks łączności elektronicznej. Termin transpozycji upłynął 21 grudnia 2020 roku, a mimo wezwania Polski przez Komisję do działania w lutym 2021 roku oraz wniesienia skargi przez Komisję do TSUE w lipcu 2022 roku, do chwili obecnej Komisja nie otrzymała informacji o realizacji dyrektywy.
W dzisiejszym wyroku Trybunał uwzględnił skargę Komisji, stwierdzając jednoznacznie, że Polska nie podjęła niezbędnych kroków w celu zapewnienia wdrożenia dyrektywy 2018/1972 w terminie wskazanym w uzasadnionej opinii Komisji (czyli do 23 listopada 2021 roku). Trybunał zauważył, że ani potrzeba przyjęcia nowych aktów prawnych kompleksowo regulujących rynek telekomunikacyjny, ani argumentacja Polski dotycząca niejasności przepisów dyrektywy, ani nawet skutki pandemii COVID-19 nie usprawiedliwiają niedopełnienia zarzucanego przez Komisję.
Na wniosek Komisji, Trybunał postanowił nakazać Polsce zapłacenie okresowej kary pieniężnej oraz ustalić ryczałt. Trybunał uznał, że te środki są odpowiednie do skłonienia Polski do jak najszybszego dokonania transpozycji dyrektywy 2018/1972. W przypadku utrzymywania się uchybienia w dniu ogłoszenia wyroku (czyli 14 marca 2024 roku), Polska zobowiązano się do zapłaty 50 000 euro za każdy dzień, liczony od daty ogłoszenia wyroku do momentu usunięcia uchybienia.
Co do ryczałtu, Trybunał orzekł, że skuteczne zapobieganie przyszłym naruszeniom prawa Unii oraz zagwarantowanie jego pełnej skuteczności przemawiają za tym, aby Polska zapłaciła Komisji kwotę 4 milionów euro (co odpowiada ponad 17 milionom złotych).
Podstawa prawna: wyrok sygn. akt C-452/22