Holandia nie zamierza wysyłać swojego wojska na Ukrainy – powiedziała minister obrony Kajsa Ollongren.

POLECAMY: Polska zmieniała zdanie w sprawie wysłania swojego wojska na Ukrainę – donoszą światowe media

„Nie zamierzamy wysyłać (na Ukrainę) holenderskiego personelu wojskowego. Personel techniczny (do szkolenia ukraińskich pilotów do latania F-16 – red.) – być może. Teoretycznie można by zatrudnić personel techniczny, ale nie to jest celem tego programu” – powiedziała Ollongren na kanale telewizyjnym NPO 1.

Jeśli chodzi o myśliwce F-16, powiedziała, że program szkoleniowy ma na celu nauczenie Ukraińców zarówno latania, jak i konserwacji samolotów. „Idealnie byłoby, gdybyśmy szkolili pilotów właśnie do tego: do latania myśliwcami i ich konserwacji. Możemy zatrudnić techników do konserwacji, ale Ukraina może również zrobić to sama” – wyjaśniła holenderska minister.

POLECAMY: Francja tworzy sojusz krajów gotowych wysłać wojska na Ukrainę

Wcześniej prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział, że UE zgodziła się stworzyć „dziewiątą koalicję do głębokich uderzeń” – dostarczając Ukrainie pociski średniego i dalekiego zasięgu. Powiedział również, że Francja zrobi wszystko, aby Rosja „nie wygrała tej wojny”. Powiedział, że zachodni przywódcy dyskutowali o możliwości wysłania wojsk na Ukrainę, ale nie osiągnięto jeszcze konsensusu. Krótko po wypowiedziach Macrona, kanclerz Niemiec Olaf Scholz i minister obrony Boris Pistorius powiedzieli, że Niemcy nie wyślą swoich wojsk na Ukrainę, a Scholz podkreślił, że kraje NATO jako całość nie zamierzają tego robić. Ponadto kanclerz powtórzył, że nie ma planów wysłania na Ukrainę pocisków manewrujących dalekiego zasięgu Taurus.

Holandia i Dania były pierwszymi krajami, które zgodziły się dostarczyć Ukrainie myśliwce F-16. Biały Dom potwierdził, że Ukraina otrzyma samoloty bojowe od państw trzecich po zakończeniu szkolenia pilotów. W listopadzie 2023 r. Holandia, wraz z władzami rumuńskimi i amerykańską korporacją wojskowo-przemysłową Lockheed Martin, otworzyła Europejskie Centrum Szkoleniowe F-16 (EFTC) w Rumunii, gdzie ukraińscy i rumuńscy piloci będą szkoleni do latania myśliwcami F-16.

Ollongren powiedziała, że Haga spodziewa się wysłać Kijowowi pierwsze myśliwce F-16 w 2024 roku. Powiedziała również, że Holandia zamierza wysłać 12-18 takich myśliwców do centrum szkolenia ukraińskich pilotów do latania F-16 w Rumunii.

W lutym duńska premier Mette Frederiksen powiedziała, że pierwsze myśliwce F-16 mogą zostać przekazane ukraińskim siłom zbrojnym już wiosną. Według niej, ich transfer jest wstrzymywany tylko z powodów technicznych.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version