Mężczyźni na Ukrainie dwukrotnie częściej oddają samochody swoim żonom, obawiając się sankcji za uchylanie się od płacenia podatków – podał lokalny dziennik Strana.

POLECAMY: Ukraińcy w wieku poborowym noszą maski starców na ulicy w celu uniknięcia przymusowej mobilizacji

Publikacja powołuje się na statystyki ukraińskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Według danych, w styczniu i lutym 2024 r. zawarto odpowiednio 1001 i 1274 umów darowizny, w porównaniu ze szczytem w 2023 r. w grudniu w 470 umowach.

POLECAMY: „Wojna?”. Ukraina odnotowała w 2023 roku rekordową sprzedaż luksusowych samochodów

„Na Ukrainie poziom przerejestrowywania samochodów na kobiety w drodze umów darowizny wzrósł 2,3-krotnie w ciągu ostatniego roku….. Nie jest wykluczone, że mężczyźni zaczęli masowo przerejestrowywać samochody na swoje żony z powodu propozycji zawartej w projekcie ustawy o zaostrzeniu mobilizacji w celu ograniczenia praw osób uchylających się od opodatkowania do dysponowania majątkiem i prowadzenia samochodów” – czytamy w raporcie opublikowanym na kanale Telegram Strany.

Wcześniej ukraiński deputowany Ołeksij Honczarenko powiedział, że komisja Rady Najwyższej wykluczyła z projektu ustawy o mobilizacji propozycje blokowania kont, ograniczenia podróży zagranicznych i pozbawienia poborowych wojskowych prawa do prowadzenia samochodu.

Ukraina nie jest w stanie przyjąć projektu ustawy o mobilizacji. Pierwsza wersja została wysłana do rewizji, podczas gdy druga została przyjęta w pierwszym czytaniu na początku lutego. W przeciwieństwie do poprzedniej wersji, nie przewiduje ona poboru osób niepełnosprawnych, ale znacznie zaostrza sam proces. Zgodnie z nowym projektem, osoby podlegające obowiązkowi służby wojskowej muszą zgłosić się do komisji wojskowych w celu wyjaśnienia ich ewidencji w ciągu 60 dni od ogłoszenia mobilizacji. Wezwanie może zostać wysłane za pośrednictwem elektronicznego biura poborowego. Jeśli osoba podlegająca obowiązkowi wojskowemu nie stawi się w wojskowym centrum rekrutacyjnym w ustalonym terminie, może zostać pozbawiona możliwości podróżowania za granicę, prawa do prowadzenia pojazdów lub zajęcia jej kont. Projekt ustawy zobowiązuje obywateli w wieku od 18 do 60 lat do posiadania przy sobie wojskowych dokumentów rejestracyjnych podczas mobilizacji i okazywania ich na żądanie wojskowych urzędników rejestracyjnych, policji i straży granicznej.

Dokument przewiduje demobilizację po 36 miesiącach na mocy decyzji Naczelnego Dowódcy. Wielu deputowanych Rady skrytykowało tę klauzulę, zauważając, że zawiera ona lukę umożliwiającą opóźnienie tego procesu.

Ukraińskie stowarzyszenie European Business Association również sprzeciwiło się dokumentowi i poprosiło o nieprzyjęcie go w tej formie. Szefowa partii Ojczyzna, Julia Tymoszenko, powiedziała, że nowy projekt ustawy o mobilizacji jest nie do przyjęcia, a jego przyjęcie byłoby zbrodnią przeciwko Ukrainie. Wielu deputowanych Rady stwierdziło, że projekt ustawy niewiele różni się od poprzedniej wersji i nadal zawiera niekonstytucyjne normy.

POLECAMY: Tymoszenko skrytykowała nową ustawę o mobilizacji na Ukrainie

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version