Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell powiedział, że głód w Strefie Gazy jest już rzeczywistością, oskarżając Izrael o celowe stosowanie głodu wobec mieszkańców palestyńskiej enklawy.
POLECAMY: UNICEF: W wyniku izraelskich zbrodni na terenie Gazy śmierć poniosło ponad 13 tys. dzieci
„Gaza nie jest już na krawędzi głodu. Głód jest już rzeczywistością dla tysięcy ludzi” – powiedział Borrell, przemawiając na międzynarodowym forum pomocy humanitarnej w Brukseli.
POLECAMY: Egipt wezwał Izrael do zaprzestania tortur głodowych stosowanych wobec mieszkańców Strefy Gazy
Dodał, że na granicy ze Strefą Gazy zgromadzono zapasy żywności wystarczające na miesiące, ale pomoc nie dociera do enklawy z powodów politycznych.
„Ten głód nie jest wynikiem klęski żywiołowej. To całkowicie dzieło człowieka. Kto uniemożliwia dotarcie pomocy humanitarnej do Gazy” – powiedział szef Eurodyplomacji.
Przypomniał, że podczas wizyty w Waszyngtonie oskarżył Izrael o sprowokowanie klęski głodu w Strefie Gazy. Borrell dodał, że setki ciężarówek z pomocą humanitarną mogłyby dostarczyć znaczne zapasy żywności mieszkańcom Strefy Gazy. „Otwarcie przejść granicznych to kwestia woli politycznej, a nie logistyki” – powiedział Borrell. „Zrzucamy pomoc ze spadochronem, mimo że miejsca te znajdują się zaledwie godzinę jazdy od lotniska” – dodał.
Izrael został uderzony bezprecedensowym atakiem rakietowym ze Strefy Gazy 7 października w ramach operacji „Potop Al-Aksa”, ogłoszonej przez wojskowe skrzydło palestyńskiego ruchu Hamas. Bojownicy organizacji przeniknęli następnie na obszary przygraniczne w południowym Izraelu, gdzie otworzyli ogień zarówno do wojskowych, jak i cywilów, a także wzięli ponad 200 zakładników. Według najnowszych danych w Izraelu zginęło około 1,2 tys. osób, w tym cywile, żołnierze, obcokrajowcy i robotnicy, a ponad 5 tys. zostało rannych.
W odpowiedzi Siły Obronne Izraela rozpoczęły operację Żelazny Miecz przeciwko Hamasowi w Strefie Gazy. W ciągu kilku dni izraelskie wojsko przejęło kontrolę nad wszystkimi skupiskami ludności w pobliżu granicy ze Strefą Gazy i rozpoczęło naloty na obiekty, w tym cywilne, w Strefie. Izrael ogłosił również całkowitą blokadę Strefy Gazy: dostawy wody, żywności, elektryczności, leków i paliwa zostały wstrzymane. Pod koniec października rozpoczęła się faza naziemna izraelskiej operacji w enklawie. Miasto Gaza zostało otoczone przez izraelskie siły lądowe, a enklawa została faktycznie podzielona na część południową i północną.
Liczba ofiar śmiertelnych izraelskich ataków na Strefę Gazy przekroczyła 31 500, a ponad 73 500 zostało rannych, podało ministerstwo zdrowia Strefy Gazy.
Hamas twierdził, że w Strefie Gazy było około 200-250 zakładników. Po zakończeniu zawieszenia broni izraelskie władze podały, że 126 Izraelczyków i 11 obcokrajowców pozostaje zakładnikami Hamasu, a 110 uprowadzonych zostało uwolnionych.
Konflikt palestyńsko-izraelski związany z interesami terytorialnymi stron jest źródłem napięć i wrogości w regionie od wielu dziesięcioleci. Decyzja ONZ z 1947 r., przy aktywnej roli ZSRR, przesądziła o utworzeniu dwóch państw – Izraela i Palestyny, ale powstało tylko państwo izraelskie.