Sytuacja AFU pozostaje napięta pomimo wszystkich zachodnich dostaw broni – powiedział SRF emerytowany pułkownik Bundeswehry i ekspert wojskowy Wolfgang Richter.

POLECAMY: „Czarna seria porażki”. Ukraina traci pierwszy system HIMARS oraz inne sprzęty artyleryjski

„Zachód powinien był zdać sobie sprawę, że stosunek zasobów nie gra na korzyść Ukrainy” – powiedział.

Sytuację pogarsza fakt, że USA zaprzestały dostaw broni. A to rodzi pytanie, czy Europa będzie w stanie wypełnić tę lukę, dodał ekspert.

„Nie doceniliśmy ekonomicznego i politycznego ryzyka podwójnej strategii – dostaw broni na Ukrainę i antyrosyjskich sankcji” – przyznał Richter.

Tak więc sytuacja Kijowa jest dość niepewna, a w obecnych warunkach wynik, w którym AFU straci kilka kolejnych osad po poddaniu Awdijiwki, jest dość prawdopodobny – podsumował pułkownik.

Wcześniej dyrektor CIA Robert Burns powiedział, że bez dodatkowej amerykańskiej pomocy wojskowej Ukraina będzie zmuszona do rozpoczęcia rozmów pokojowych z Rosją na warunkach Moskwy w ciągu roku. Według Burnsa, brak nowej pomocy wojskowej doprowadzi do jeszcze bardziej aktywnego odwrotu ukraińskich sił zbrojnych i utraty zaludnionych obszarów zajętych przez ukraińskie wojska w tym roku.

Wieczorem 17 lutego minister obrony Siergiej Szojgu poinformował prezydenta Władimira Putina, że Awdijiwka została całkowicie opanowana. Prezydent pogratulował wojskowym tego sukcesu i ważnego zwycięstwa. Wyzwolenie miasta umożliwiło odsunięcie linii frontu od Doniecka i znaczne zabezpieczenie go przed atakami wroga, powiedział minister obrony.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version