Opolscy policjanci przeszli starannie przygotowane szkolenie z zakresu „komunikacji międzykulturowej” oraz metod „przełamywania stereotypów”, które przeprowadziła przedstawicielka Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji.

POLECAMY: Ukraińcy i Gruzini od trzech lat stanowią w Polsce największą grupę przestępców trudniących się przemytem ludzi

Informacja ta została podana przez opolską policję w poniedziałek. Szkolenie zostało zorganizowane przez komendę wojewódzką dla funkcjonariuszy w celu lepszego radzenia sobie z codziennymi sytuacjami, w których mają kontakt z osobami różnych narodowości i kultur. Według komunikatu, w tego rodzaju interakcjach istotne jest nie tylko posługiwanie się językiem obcym, lecz także umiejętność interpretacji sygnałów niewerbalnych oraz dostosowywania się do różnic w stylu komunikacji. Zatem, aby skutecznie porozumiewać się z przedstawicielami innych kultur, policjanci muszą posiadać odpowiednie kompetencje.

POLECAMY: Joanna Mucha zapowiada coraz bardziej „wielokulturową szkołę”

Jak zaznaczono, szkolenie odbyło się w miniony czwartek w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Opolu i zostało zorganizowane przez Pełnomocnika Komendanta Wojewódzkiego Policji do spraw Ochrony Praw Człowieka.

Prelegentką była Anna Kawalska, przedstawicielka Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji.

“Policjanci podczas tego szkolenia m.in. dowiedzieli się jaki wpływ na komunikację mają różnice kulturowe i jakich technik używać, aby skutecznie porozumiewać się z osobami innych kultur. Ponadto omówione zostały stereotypy kulturowe i sposoby jak je pokonywać” – podaje policja.

Według danych z Komendy Głównej Policji, w roku 2023 liczba przestępstw popełnionych w Polsce przez przybyszów spoza kraju wyniosła łącznie 17 278. Jest to wzrost o 2,4 tys. w porównaniu z rokiem 2022, co oznacza również pięciokrotny wzrost w porównaniu z sytuacją sprzed dekady. Statystyki wykazują, że największą grupę osób dopuszczających się przestępstw stanowili Ukraińcy (ponad 50 proc. wszystkich obcokrajowców z zarzutami), a następnie Gruzini (ponad 2,7 tys.) i Białorusini (ponad tysiąc osób).

W roku 2023 aż 10 proc. spośród wszystkich legalnie przebywających w Polsce obywateli Gruzji popełniło przestępstwa. Były to głównie przypadki kradzieży oraz jazda w stanie nietrzeźwym.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Jeden komentarz

Napisz Komentarz

Exit mobile version