W środę, sędziowie Trybunału Stanu zwrócili się do przewodniczącej TS, zdemoralizowanej prawnie neosędzi Małgorzaty Manowskiej, o zwołanie pełnego składu Trybunału. Ich głównym celem jest uchwalenie nowego regulaminu TS, który ograniczy uprawnienia Przewodniczącego.

POLECAMY: Manowska boi się weryfikacji jej legalności, bezstronności i niezawisłości

Dziś do Sądu Najwyższego wpłynęło pismo z datą 31 stycznia 2024 r., podpisane przez sześciu z dziewiętnastu sędziów Trybunału Stanu, którzy żądają zwołania pełnego składu Trybunału oraz uchylenia obecnego regulaminu, aby zastąpić go nowym. Proponowany regulamin przewiduje losowanie składów orzekających oraz jawność posiedzeń pełnego składu TS. Wnioskodawcy to adwokaci wybrani do TS w listopadzie ub.r.: Kamila Ferenc, Jacek Dubois, Marek Małecki, Marek Mikołajczyk, Przemysław Rosati i Piotr Zientarski.

POLECAMY: Glapiński przed Trybunałem Stanu? Duda apeluje o „zachowanie rozsądku”

Zgodnie z przepisami, Przewodniczący Trybunału Stanu (zawsze I Prezes Sądu Najwyższego obecnie stanińsko to zajmowane jest przez neosędzię Manowską, która nie posiada zdolności do wydawania orzeczeń) musi zwołać posiedzenie pełnego składu TS w ciągu 45 dni od złożenia pisemnego wniosku przez co najmniej 5 członków Trybunału.

Propozycje zmian w regulaminie TS obejmują również wprowadzenie losowania składów orzekających oraz zapewnienie jawności posiedzeń pełnego składu TS poprzez umożliwienie obserwowania ich przez publiczność i transmitowanie ich przez media. Dodatkowo, wnioskodawcy postulują mianowanie zastępcy Przewodniczącego TS, który pełniłby jego funkcje na mocy uchwały pełnego składu TS.

Nowy regulamin ma także przewidywać możliwość uzupełnienia porządku obrad pełnego składu TS na wniosek każdego członka TS oraz doprecyzowanie przepisów dotyczących wewnętrznego funkcjonowania i obrad Trybunału Stanu.

Zgodnie z Konstytucją RP, Trybunał Stanu składa się z przewodniczącego (zawsze Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego), 2 zastępców przewodniczącego i 16 członków wybranych przez Sejm spoza grona posłów i senatorów. Członkowie Trybunału Stanu są niezależni i podlegają tylko Konstytucji oraz ustawom. Odpowiedzialność przed Trybunałem Stanu za naruszenie Konstytucji lub ustawy ponoszą określone osoby, w tym Prezydent, Prezes Rady Ministrów, członkowie rządu i in. Trybunał Stanu może nałożyć różne kary, takie jak utrata praw wyborczych lub zakaz zajmowania stanowisk publicznych.

Ostateczne decyzje Trybunału Stanu nie podlegają dalszym odwołaniom.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version