Prezes Rady Ministrów wyda rozporządzenie, które określi zasady ustalania czasu pracy urzędów przez ich kierowników, gdzie zatrudnieni są urzędnicy państwowi oraz inni pracownicy. Celem nowych przepisów jest między innymi umożliwienie wprowadzenia bardziej elastycznych rozwiązań w organizacji pracy urzędów.
Zgodnie z Ustawą z 16 września 1982 r. o pracownikach urzędów państwowych (j.t. Dz.U. z 2023 r., poz. 1917), kierownik urzędu ma obowiązek ustalenia rozkładu czasu pracy w tygodniu oraz jego wymiaru w poszczególnych dniach, stosując się do zasad określonych w rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów. Prace nad projektem takiego rozporządzenia są obecnie w trakcie realizacji.
W projektowanym rozporządzeniu w sprawie zasad ustalania przez kierowników niektórych urzędów rozkładu czasu pracy w tygodniu oraz jego wymiaru w poszczególnych dniach tygodnia określone zostaną zasady ustalania czasu pracy w:
- Kancelarii Prezesa Rady Ministrów,
- urzędach ministrów i przewodniczących komitetów wchodzących w skład Rady Ministrów oraz urzędach centralnych organów administracji rządowej,
- urzędach wojewódzkich oraz innych urzędach stanowiących aparat pomocniczy terenowych organów administracji rządowej podległych ministrom lub centralnym organom administracji rządowej,
- Rządowym Centrum Legislacji,
- komendach, inspektoratach i innych jednostkach organizacyjnych stanowiących aparat pomocniczy kierowników zespolonych służb, inspekcji i straży wojewódzkich oraz kierowników powiatowych służb, inspekcji i straży,
- Centralnym Biurze Śledczym Policji,
- Biurze Spraw Wewnętrznych Policji,
- Centralnym Biurze Zwalczania Cyberprzestępczości,
- Centralnym Laboratorium Kryminalistycznym Policji,
- Biurze Spraw Wewnętrznych Straży Granicznej,
- Inspektoracie Wewnętrznym Służby Więziennej,
- Biurze Nasiennictwa Leśnego,
- Biurze Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców,
- Urzędzie Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej,
- regionalnych izbach obrachunkowych,
- Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu,
- Urzędzie Państwowej Komisji do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15.
Celem przewidywanego rozporządzenia jest między innymi umożliwienie wprowadzenia bardziej elastycznych rozwiązań w organizacji pracy urzędów, co obejmuje uwzględnienie istniejących już regulacji zawartych w Kodeksie pracy.
Godziny pracy urzędu
Zgodnie z proponowanym rozporządzeniem, kierownik urzędu będzie zobowiązany do ustalenia czasu pracy tak, aby urząd był czynny od poniedziałku do piątku, przez pełne 8 godzin każdego dnia bez przerwy.
Najwcześniejszym możliwym czasem rozpoczęcia pracy w urzędzie będzie godzina 7:00, co oznacza, że urząd będzie czynny do godziny 15:00. Natomiast najpóźniejszym możliwym czasem rozpoczęcia będzie godzina 10:00, co spowoduje, że urząd będzie otwarty do godziny 18:00. W przypadku urzędów obsługujących interesantów, kierownik ustali harmonogram pracy pracowników tak, aby co najmniej jeden dzień w tygodniu praca obejmowała godziny od 8:00 do 18:00.
Projekt zakłada, że ze względu na specyfikę wykonywanych zadań na danym stanowisku pracy możliwy będzie ustalanie pracy w systemie zmianowym. Dodatkowo, ze względu na specyfikę pracy w danej komórce organizacyjnej lub na danym stanowisku pracy, możliwe będzie ustalanie dni roboczych w dniach tygodnia, które nie są standardowymi dniami pracy w urzędzie.
Propozycja rozporządzenia zawiera także zalecenie dotyczące elastycznego ustalania rozkładu czasu pracy w poszczególnych dniach tygodnia – kierownik urzędu będzie starał się uwzględnić istotne kwestie osobiste lub rodzinne pracowników, o ile to możliwe.
Jednakowe zasady dla wszystkich pracowników urzędu
Nowe przepisy mają także na celu standaryzację zasad dotyczących ustalania dni wolnych od pracy dla wszystkich pracowników zatrudnionych w tym samym urzędzie, obejmujących członków korpusu służby cywilnej, urzędników państwowych oraz inne osoby zatrudnione. W rezultacie kierownik urzędu będzie miał kompetencję do wyznaczania dni wolnych od pracy w związku z redukcją czasu pracy, o której mowa w art. 130 § 2 Kodeksu pracy, oraz może ustalać dni wolne od pracy, które będą wymagały rekompensaty poprzez odpracowanie. W przypadku istnienia w urzędzie korpusu służby cywilnej, te dni wolne muszą pokrywać się z dniami ustalonymi zgodnie z zarządzeniem Prezesa Rady Ministrów na podstawie ustawy o służbie cywilnej.