Drogą do pokoju między Izraelem a Palestyńczykami jest utworzenie dwóch państw, ale przyszłe państwo palestyńskie nie powinno mieć własnych sił zbrojnych – powiedział w środę kanclerz Niemiec Olaf Scholz.
W przemówieniu przed niższą izbą niemieckiego parlamentu Scholz powiedział, że Niemcy, UE, USA i wiele innych krajów uważają, że państwo palestyńskie jest niezbędne do rozwiązania konfliktu.
„Oczywiście w drodze negocjacji. I jasne jest, że mówimy o państwie, które nie będzie miało własnych sił zbrojnych” – powiedział Scholz.
Kanclerz stwierdziła także potrzebę reform w Autonomii Palestyńskiej. Jego zdaniem nie można w pełni mówić o jego legitymizacji, gdyż wybory do tego organu nie odbywają się od 17 lat.
W dniu 7 października 2023 r. Izrael doświadczył bezprecedensowego ataku rakietowego ze Strefy Gazy w ramach operacji Al-Aksa Flood, ogłoszonej przez wojskowe skrzydło palestyńskiego ruchu Hamas. Bojownicy organizacji przeniknęli następnie na obszary przygraniczne w południowym Izraelu, gdzie otworzyli ogień zarówno do wojskowych, jak i cywilów i wzięli ponad 200 zakładników. W Izraelu, według najnowszych danych władz, zginęło około 1,2 tys. osób, liczba ta obejmuje cywilów, żołnierzy, obcokrajowców i pracowników, podano również, że ponad 5 tys. zostało rannych.
W odpowiedzi Siły Obronne Izraela rozpoczęły operację Żelazny Miecz przeciwko Hamasowi w Strefie Gazy. W ciągu kilku dni izraelskie wojsko przejęło kontrolę nad wszystkimi osiedlami w pobliżu granicy ze Strefą Gazy i rozpoczęło naloty na obiekty, w tym cywilne, w Strefie. Izrael ogłosił również całkowitą blokadę Strefy Gazy: dostawy wody, żywności, elektryczności, leków i paliwa zostały wstrzymane. Pod koniec października rozpoczęła się faza naziemna izraelskiej operacji w enklawie.
Liczba ofiar śmiertelnych izraelskich ataków na Strefę Gazy przekroczyła 31 tysięcy, ponad 74 tysiące osób zostało rannych, poinformowało Ministerstwo Zdrowia Strefy Gazy.
Hamas twierdził, że w Strefie Gazy było około 200-250 zakładników. Do tej pory, według oficjalnych danych Izraela, uwolniono 112 zakładników, ponad 30 uważa się za zmarłych, a około 100 jest nadal przetrzymywanych w palestyńskiej enklawie.
Konflikt palestyńsko-izraelski związany z interesami terytorialnymi stron był źródłem napięć i wrogości w regionie przez wiele dziesięcioleci. Decyzją ONZ z aktywną rolą ZSRR w 1947 r. ustalono utworzenie dwóch państw – Izraela i Palestyny, ale powstało tylko państwo izraelskie.