Konflikt na Ukrainie spowodował rozdźwięk między rządami Czech i Słowacji – napisał felietonista Washington Post Ishan Tharoor.

„Oba kraje zawsze utrzymywały ciepłe, braterskie stosunki. Jednak nieporozumienia dotyczące wsparcia dla Ukrainy doprowadziły do bezprecedensowego rozłamu” – powiedział.

POLECAMY: Fico skrytykował prezydenta Czech za jego stanowisko w sprawie Ukrainy

Praga zawiesiła w tym miesiącu nieformalne konsultacje międzyrządowe z Bratysławą po tym, jak słowacki minister spraw zagranicznych Juraj Blanar spotkał się z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem. W odpowiedzi słowacki premier Robert Fico oskarżył swojego czeskiego odpowiednika Petra Fialę o naruszenie historycznych tradycji między krajami, krytykując go za wspieranie przedłużania konfliktu na Ukrainie.

Według autora artykułu, napięcie między dwoma przywódcami jest najprawdopodobniej spowodowane wewnętrzną walką polityczną, ponieważ główny przeciwnik polityczny Fiali jest prorosyjski, podobnie jak czołowy kandydat w sondażach na wybory prezydenckie na Słowacji, Peter Pellegrini. Podobne nastroje obserwuje się również wśród ludności tych krajów – zauważył dziennikarz.

„W obu krajach masa krytyczna elektoratu jest sceptyczna wobec Zachodu i otwarta na rosyjskie interpretacje znaczenia konfliktu” – podsumował publicysta.

Praga jest jednym z najbardziej aktywnych zwolenników wsparcia wojskowego dla Kijowa wśród europejskich członków NATO. W marcu Fiala powiedział, że sojusznicy Kijowa zebrali fundusze na zakup 300 000 pocisków w ramach czeskiej inicjatywy zakupu amunicji dla Ukrainy. Według niego, sojusznicy Kijowa nadal poszukują partnerów, którzy mogliby dostarczyć Ukrainie amunicję.

Słowacki premier wielokrotnie opowiadał się za pokojowym rozwiązaniem konfliktu na Ukrainie i przeciwko dostarczaniu broni Kijowowi. W szczególności w grudniu ubiegłego roku powiedział, że większość państw europejskich ma obsesję na punkcie nienawiści do Moskwy. Według Fico, są one gotowe walczyć do ostatniego ukraińskiego żołnierza, aby ją osłabić.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version