Decyzje rządu mają kluczowe znaczenie dla przyszłości rynku pomp ciepła w Polsce. Mimo obiecującej perspektywy wynikającej z unijnej dyrektywy dotyczącej standardów energetycznych budynków, inwestorzy wstrzymują się z zakupem tych urządzeń z powodu niepewności związanej z przyszłością rynku energii. Brak konkretnych informacji dotyczących programów wsparcia oraz taryf elektrycznych wpływa na stagnację na tym rynku, co obserwuje Paweł Lachman, prezes Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC).

Nowe Perspektywy Transformacji Energetycznej

Zgodnie z unijną dyrektywą budynkową, do 2030 roku wszystkie nowo budowane obiekty muszą spełniać bardzo wysokie standardy energetyczne, co obejmuje minimalne zużycie energii oraz brak emisji na miejscu. To stawia pompę ciepła w centrum transformacji energetycznej, jako ekologiczne i efektywne źródło ogrzewania i chłodzenia budynków.

Paweł Lachman podkreśla, że zmiany legislacyjne tworzą nowy krajobraz sektora budowlanego, stawiając pompy ciepła na czele tej transformacji. Jednakże, istnieją wyzwania, w tym konieczność zapewnienia najwyższej jakości montażu oraz walka z dezinformacją na temat korzyści wynikających z korzystania z tych urządzeń.

Gwałtowny Wzrost Sprzedaży a Obawy Inwestorów

Choć rynek pomp ciepła sukcesywnie rośnie, gwałtowny wzrost sprzedaży w odpowiedzi na rosnące ceny gazu i paliw zanotowano po wybuchu wojny na Ukrainie w 2022 roku. Jednakże, w 2023 roku odnotowano spadek sprzedaży o 40% w porównaniu z poprzednim rokiem, głównie z powodu rekordowych wyników sprzedaży z 2022 roku.

Małgorzata Smuczyńska z PORT PC zauważa, że ograniczenia rynku wynikają z niepewności cen energii elektrycznej oraz braku klarownych informacji odnośnie taryf i programów wsparcia. Brak jasnych deklaracji rządu w tej kwestii wpływa na zaniechanie inwestycji w pompę ciepła przez wielu potencjalnych klientów.

Oczekiwania Branży od Rządu

Rozczarowanie brakiem konkretnych działań ze strony rządu w sprawie programów wsparcia oraz przyszłych cen energii jest widoczne zarówno w branży, jak i wśród inwestorów. Jednym z kluczowych argumentów decydujących o inwestowaniu w pompy ciepła są ceny energii, których niepewność utrudnia podejmowanie decyzji.

Branża oczekuje jasnych sygnałów od rządu, w tym stabilnych taryf elektrycznych oraz programów wsparcia dla odnawialnych źródeł energii. Bez takich działań, transformacja energetyczna w Polsce może napotkać na liczne przeszkody.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

Napisz Komentarz

Exit mobile version