W roku 2023 polskie urzędy skarbowe przeprowadziły o około 30 proc. mniej kontroli niż w poprzednim roku. Choć taki spadek nie jest zaskoczeniem, niepokoi on ekspertów, szczególnie ze względu na niską skuteczność egzekucji należności podatkowych. Dane Ministerstwa Finansów, ujawnione przez „Lega Artis”, rzucają nowe światło na obecny stan administracji skarbowej.
Spadek Kontroli: Co to Oznacza dla Podatników?
W ubiegłym roku urzędy skarbowe przeprowadziły 13 tys. kontroli, co stanowi spadek o ok. 5 tys. w porównaniu z rokiem 2022. Tendencja ta obserwowana jest od kilku lat, a liczba przeprowadzanych kontroli w 2023 roku była o ponad 50 proc. niższa niż w 2017 i 2018 roku. Choć niepokoi to wielu ekspertów, Ministerstwo Finansów podkreśla wysoką skuteczność tych kontroli, która oscyluje między 97 a 98 proc.
Najwięcej kontroli przeprowadzono w urzędach podlegających izbom administracji skarbowej w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu. Mimo wysokiej skuteczności kontroli, pozostaje kwestia egzekucji należności, która nadal pozostaje na stosunkowo niskim poziomie.
Elektronizacja a Efektywność Urzędów
Według danych Ministerstwa Finansów, w 2023 roku urzędy skarbowe wykryły uszczuplenia na kwotę 9,5 mld zł, co jest rezultatem elektronizacji procesów. Choć elektroniczne narzędzia wpłynęły pozytywnie na efektywność urzędów pod kątem wykrywania nieprawidłowości podatkowych, nadal pozostaje wyzwanie w zakresie egzekucji tych należności.
Według doradców podatkowych, skuteczność egzekucji wyniosła w 2023 roku 41,2 proc., co stanowi wzrost w porównaniu z latami poprzednimi. Jednakże, aby zwiększyć zaufanie społeczne do systemu podatkowego, konieczne będzie dalsze działanie w celu poprawy skuteczności egzekucji.