Decyzja rządu Donalda Tuska o przywróceniu pięcioprocentowego podatku VAT na żywność została oceniona negatywnie przez większość Polaków, według sondażu Instytutu Badań Pollster przeprowadzonego na zlecenie „Super Expressu”. Zgodnie z wynikami tego sondażu:
- 79% ankietowanych opowiedziało się za utrzymaniem zerowej stawki VAT na żywność do końca roku.
- Jedynie 11% respondentów było przeciwnego zdania.
- 10% osób nie miało wyrobionego zdania na ten temat.
Zerowy VAT na żywność został wprowadzony w lutym 2022 roku jako środek wsparcia wobec rosnącej inflacji, która wówczas sięgała 9,2%. Mimo kilkukrotnego wydłużania tego środka, Ministerstwo Finansów nie zdecydowało się na jego przedłużenie, gdyż inflacja spadła poniżej 4%.
POLECAMY: „Ogromne wyzwanie”. Przedsiębiorcy oburzeni decyzją Tuska w sprawie nagłej zmiany stawki VAT
Marek Zuber, ekonomista, wyjaśnia, że przywrócenie VAT na żywność niekoniecznie musi prowadzić do wzrostu cen wszystkich produktów spożywczych. W Polsce obecnie panuje dobra sytuacja na rynku żywnościowym, a wiele produktów zdrożało w ostatnim czasie. Dodatkowo, rynek może być wpływany przez wojnę handlową pomiędzy dwoma największymi sieciami supermarketów, co również może wpłynąć na stabilizację cen.
Pomimo powrotu pięcioprocentowego VAT na żywność, akcja „VAT STOP” w Lidlu, w ramach której ponad 1600 artykułów będzie dostępnych po obniżonych cenach, może złagodzić wpływ podniesienia podatku VAT na kieszenie konsumentów.
Produkty, na które zostanie ponownie nałożony 5% VAT, obejmują m.in. mięso i podroby jadalne, ryby i skorupiaki, jaja, miód, warzywa, owoce, orzechy, zboża, tłuszcze i oleje, a także przetwory z tych produktów. Ponadto, mogą zdrożeć także zupy i buliony, lody, wody i napoje oraz dietetyczne środki spożywcze.
Jeden komentarz
Tusk powiedział, że żywność jest za tania w Polsce. Tylko dlaczego sprowadza trutki z Ukrainy? Niech koalicja rządowa to zeżre.