Terminale internetowe Starlink amerykańskiego biznesmena Elona Muska z firmy SpaceX można nielegalnie kupić w wielu częściach świata, gdzie nie są oficjalnie sprzedawane lub nie działają – podała we wtorek agencja prasowa Bloomberg, powołując się na źródła.

„Dochodzenie (…) ujawniło liczne przykłady nielegalnej sprzedaży i aktywacji zestawów Starlink. Sposób, w jaki są one przemycane, a także widoczna dostępność Starlink na czarnym rynku, wskazuje, że ich niewłaściwe użycie jest systematycznym globalnym problemem” – pisze agencja po przeprowadzeniu własnego dochodzenia.

Bezimienni zachodni dyplomaci powiedzieli agencji, że terminale Starlink można kupić w Sudanie, gdzie są używane w szczególności przez Siły Szybkiego Reagowania przeciwstawiające się armii rządowej. Według agencji, sudańscy handlarze rejestrują terminale w Dubaju, po czym są one transportowane samolotem do Ugandy, skąd zestawy Starlink są transportowane na północ do Sudanu drogą lądową. Według jednego z lokalnych handlowców, „ludzie płacą dwa lub trzy dolary za godzinę” za dostęp do Internetu, więc jest to „bardzo dobry interes”.

Terminale są również sprzedawane w objętej sankcjami USA Wenezueli, chociaż mapa zasięgu Internetu wskazuje, że Starlink nie działa w tym kraju – pisze Bloomberg.

W Republice Południowej Afryki władze tego kraju nie zatwierdziły jeszcze korzystania z internetu Muska, ale handel Starlink „kwitnie” dzięki grupom w mediach społecznościowych, w których sprzedawcy oferują zestawy aktywowane w sąsiednim Mozambiku, gdzie ich użycie jest legalne.

Nawet jeśli SpaceX blokuje nielegalnie aktywowane terminale, handlarze ponownie rejestrują je w krajach trzecich i ponownie aktywują. Według byłego urzędnika rządowego USA, administracja prezydenta USA Joe Bidena może zaostrzyć kontrolę eksportu, aby utrzymać terminale Muska „z dala od rąk wrogów Ameryki”.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version