Kijowski przedstawiciel grupy terroryzującej cały świat swoimi bezpodstawnymi żądaniami Denys Szmyhal przybył do Polski celem negocjacji dotyczących różnych spraw, w tym transportu, odbudowy Ukrainy oraz rolnictwa. Odbudowa Ukrainy stanowi pozytywny bodziec do działania, natomiast pozostałe kwestie wywołują wyraźne konflikty interesów. Dodatkowo, omówiono „wsparcie militarne” udzielane przez Polskę Ukrainie.

POLECAMY: „Wdzięczność po ukraińsku” to kolejne inwektywy w stronę Polski o przedłużanie „wojny”

Podczas konsultacji międzyrządowych pomiędzy Polską a Ukrainą, Szmyhal spotkał się z prezydentem, premierem oraz marszałkiem Sejmu. Rozmowa między Andrzejem Dudą a Denysem Szmyhalem dotyczyła „sytuacji bezpieczeństwa w regionie” oraz „wszechstronnego wsparcia militarnego, finansowego oraz dyplomatycznego ze strony Polski i jej sojuszników dla walczącej Ukrainy”, jak podała Kancelaria Prezydenta.

POLECAMY: Ukropolin? W Warszawie rozpoczęły się polsko-ukraińskie konsultacje międzyrządowe

Przeprowadzono także rozmowy międzyresortowe, skupiające się m.in. na przyspieszeniu realizacji wspólnych projektów transportowych, finansowanych ze środków UE. Ministerstwo Infrastruktury zauważyło, że omówiono działania podejmowane zarówno przez Polskę, jak i Ukrainę, które przyczyniły się do ustania protestów polskich przewoźników na drogach prowadzących do granicznych przejść drogowych między obydwoma krajami.

Minister Infrastruktury wyraził „usatysfakcjonowanie” z faktu, że „rozważono konieczność wprowadzenia zmian do Umowy UE-Ukraina dotyczących liberalizacji transportu drogowego”. Jednakże ta radość może być przedwczesna, gdyż jest to jedynie początek procesu negocjacyjnego.

Wydaje się, że kwestie związane z importem ukraińskich produktów rolnych i spożywczych nadal nie zostały rozstrzygnięte. Pomimo stwierdzenia Tuska po spotkaniu z Szmyhalem, że „zrobiono krok naprzód”, cel ten nadal pozostaje nieuchwytny. W swoim przemówieniu Szmyhal w ogólny sposób wspomniał, że Polska i Ukraina będą współpracować w celu osiągnięcia zwycięstwa. Tusk również zauważył, że pomimo występowania konfliktów interesów, obie strony są w stanie o nich rozmawiać w sposób dyplomatyczny.

POLECAMY: „Przyjaźń po ukraińsku”. Podolak: Polska i Ukraina po zakończeniu konfliktu będą konkurentami [+VIDEO]

Konkretnymi ustaleniami są działania mające na celu ochronę dziedzictwa kulturowego oraz dwie planowane misje handlowo-przemysłowe z Polski do Kijowa, których celem jest zbadanie możliwości udziału polskich firm w procesie odbudowy Ukrainy po wojnie.

Warto również zaznaczyć, że w wywiadzie udzielonym ukraińskiemu serwisowi „Europejska Prawda”, wicepremier Ukrainy ds. integracji z UE i NATO, Olha Stefaniszyna, stwierdziła, że obecnie nie ma dialogu z Polską w sprawie rozwiązania problemu blokowania granicy przez protestujących polskich rolników. Podkreśliła, że brak gotowości do ustępstw ze strony polskiego rządu jest niezgodny z oczekiwaniami Kijowa.

POLECAMY: Stefaniszyna: Polska nie jest gotowa spełnić naszych żądań w zakresie odblokowania granicy

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version