Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar wszczął procedurę odwołania prezesa oraz dwóch wiceprezesów Sądu Okręgowego Warszawa-Praga. Od środy wszyscy zostali zawieszeni w pełnieniu swoich obowiązków

Osoby objęte procedurą to prezes Michał Bukiewicz, neosędzia SO, który podpisywał listy poparcia do neo-KRS dla Łukasza Piebiaka, Rafała Puchalskiego i Dariusza Drajewicza, oraz wiceprezesi: Przemysław Chrzanowski i sędzia Kinga Kubuj – ogłosiło w środę Ministerstwo Sprawiedliwości.

POLECAMY: Schab dobrowolnie opuścił okupowany gabinet prezesa SA w Warszawie

Ministerstwo uzasadnia wszczęcie procedury odwołania na podstawie art. 27 § 1 Ustawy o ustroju sądów powszechnych. Zgodnie z nim, prezes i wiceprezes sądu mogą być odwołani przez Ministra Sprawiedliwości w trakcie kadencji m.in. w sytuacji, gdy dalsze pełnienie funkcji nie jest zgodne z dobrem wymiaru sprawiedliwości z innych powodów.

Wiceprezes Kubuj jest sędzią praskiego sądu okręgowego. Ale teraz stara się o nominację od nielegalnej neo-KRS do Sądu Apelacyjnego w Warszawie. Zaś wiceprezes Chrzanowski awansował razem z Bukiewiczem. Wcześniej był jego zastępcą w sądzie rejonowym. Chrzanowski jest sędzią rejonowym, w sądzie okręgowym pracuje na delegacji od resortu Ziobry.

Ministerstwo Sprawiedliwości podkreśla, że decyzję o wszczęciu procedury podjął minister Adam Bodnar po dokładnym zbadaniu dokumentów dotyczących sytuacji sądu. Doszedł on do wniosku, że żadna z osób objętych procedurą nie posiada odpowiednich kompetencji do wykonywania swoich obowiązków.

Wniosek o wyrażenie opinii w sprawie odwołania prezesa i wiceprezesów został skierowany do kolegium Sądu Okręgowego dla Warszawy-Pragi, uzasadniony „brakiem udziału samorządu tworzonego przez ogół sędziów Sądu Okręgowego dla Warszawy-Pragi w Warszawie w procesie wyboru na stanowisko prezesa sądu”. Resort przypomina, że za czasów kierowania resortem sprawiedliwości przez Zbigniewa Ziobrę, doszło do zmiany przepisów, które pozbawiły organy samorządu sędziowskiego wpływu na wybór prezesów i wiceprezesów sądów.

Jednakże, w przypadku Michała Bukiewicza i Kingi Kubuj, resort sprawiedliwości widzi również inne powody do ich odwołania.

„Dodatkowym argumentem przemawiającym za odwołaniem jest udział sędziego Michała Bukiewicza w procedurze konkursowej przed Krajową Radą Sądownictwa, ukształtowaną ustawą z dnia 7 grudnia 2017 r. przy czym nastąpiło to w sytuacji, w której — co najmniej od 19 listopada 2019 r. (wyrok TSUE w sprawie AK przeciwko Polsce) – wśród sędziów było powszechnie wiadome, że KRS ukształtowana ustawą z dnia 8 grudnia 2017 r, nie spełnia kryteriów niezależności od władzy wykonawczej i ustawodawczej.  Analogiczny argument przemawiający za odwołaniem ze stanowiska wiceprezesa sadu został podniesiony w stosunku do sędzi Kingi Kubuj z zastrzeżeniem, że w jej przypadku procedura konkursowa nie została jeszcze zakończona.” – czytamy w komunikacie MS.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version