Nowe przepisy dotyczące sposobu odbywania obowiązkowej służby wojskowej zostały wprowadzone przez Ministra Obrony Narodowej (MON) w dniu 7 marca 2024 roku. Przepisy te wchodzą w życie 28.03.2024 roku.
POLECAMY: Nowe rozporządzenia mobilizacyjne. Wezwany ma 6 godzina na stawienie się do wojska albo więzienie
Publikacja tych przepisów w Dzienniku Ustaw RP miała miejsce w czwartek, 14 marca bieżącego roku. Projekt tych przepisów został opublikowany w październiku 2019 roku.
Warto zaznaczyć, że obecnie obowiązek odbywania obowiązkowej służby wojskowej w Polsce jest zawieszony od 2009 roku, a nie planuje się jego przywrócenia.
Minister Obrony Narodowej, Władysław Kosiniak-Kamysz, potwierdził tę informację na konferencji, która odbyła się 8 marca br. z okazji 25. rocznicy członkostwa Polski w NATO.
Radosław Sikorski, Minister Spraw Zagranicznych, który był obecny na tej konferencji, zareagował na słowa prof. Katarzyny Wigury, socjologa, która zadała pytanie:
Coraz więcej osób mówi, że w przypadku wojny chciałoby wyjechać z kraju. Jak panowie jako politycy, zamierzają ten problem adresować? To nie tylko przysposobienie obronne. Na to zbyt wiele naszych obywateli i obywatelek jest już zbyt dojrzała.
POLECAMY: Sikorski: Na Ukrainie jest już personel wojskowy z krajów NATO
Mam nadzieję, że pani profesor w dniu święta kobiet zgodzi się ze mną, że pobór do wojska powinien być genderowo niedyskryminacyjny – odpowiedział szef MSZ i poprosił szefa MON o potwierdzenie, że pobór do Wojska Polskiego nadal obowiązuje według litery prawa.
Zasadnicza służba wojskowa została zawieszona, nie zlikwidowana – poinformował Władysław Kosiniak-Kamysz.
Najnowsze przepisy Ministerstwa Obrony Narodowej bazują na już istniejących regulacjach dotyczących ogółu żołnierzy niezawodowych, jednak wprowadzają pewne zmiany, wynikające z potrzeby dostosowania terminologii do obecnie obowiązujących przepisów.
Te zmiany obejmują:
- Procedurę przyjęcia do odbycia obowiązkowej służby wojskowej.
- Sposób wyznaczania, zmiany i zwalniania żołnierzy z zajmowanych stanowisk.
- Procedury przenoszenia, delegowania do innych jednostek wojskowych oraz kierowania w podróże służbowe.
- Procedurę zwolnienia z obowiązkowej służby wojskowej.
Obowiązkowa służba wojskowa została podzielona na etapy szkolenia podstawowego i specjalistycznego. Podczas szkolenia podstawowego żołnierz zdobywa wiedzę i umiejętności z zakresu regulaminów wojskowych, musztry oraz obsługi wyposażenia indywidualnego. Na zakończenie tego etapu składa on przysięgę wojskową.
Nowe przepisy umożliwiają także zmianę miejsca pełnienia służby na wniosek samego żołnierza, oprócz zmiany podyktowanej potrzebami Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.
Warto zauważyć, że nowe rozporządzenie jest wydawane w celu realizacji upoważnienia ustawowego zawartego w artykule 161 ustawy o obronie Ojczyzny. Ministerstwo Obrony Narodowej określa w nim sposób odbywania obowiązkowej służby wojskowej oraz procedury związane z przyjmowaniem, zmianą i zwalnianiem żołnierzy, przenoszeniem ich do innych jednostek oraz delegowaniem i podróżami służbowymi, z uwzględnieniem potrzeby zapewnienia sprawności i efektywności służby.
Przepisy te będą realizowane dopiero po wprowadzeniu obowiązku odbywania służby wojskowej, co nastąpi po wydaniu odpowiedniego rozporządzenia przez Prezydenta RP.
Pełen tek rozporządzenie znajdzie w tym [LINKU]
Poniżej przedstawmy zdjęcia tego rozporządzenia.