W ostatnich dniach media obiegła informacja o możliwości powrotu do obowiązkowej służby wojskowej. Szef Ministerstwa Obrony Narodowej, Władysław Kosiniak-Kamysz, podczas swojej wypowiedzi w programie „Rozmowa Piaseckiego” na antenie TVN24 wyjaśnił, że choć obecnie nie ma konkretnych planów wznowienia poboru, możliwość ta nie została całkowicie wykluczona. Dodał także, że obecnie dobrowolna służba w wojsku cieszy się dużym zainteresowaniem, czego dowodem jest rekordowa liczba ponad pięciu tysięcy ochotników, którzy dołączyli do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej do połowy marca.

Przypominamy, że od dziś obowiązuje rozporządzenie MON o obowiązkowej służbie wojskowe. Więcej o tym piszemy w artykule: MON wydało rozporządzenie o obowiązkowej służbie wojskowej

Stanowisko Szefa MON: Brak Planów na Obecny Czas

Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślił, że Ministerstwo Obrony Narodowej nie planuje w obecnej chwili powrotu do obowiązkowej służby wojskowej. Wyjaśnił, że obowiązkowa zasadnicza służba wojskowa została jedynie zawieszona, a nie zlikwidowana, co oznacza, że w razie potrzeby możliwe jest jej ponowne wprowadzenie. Szef MON zaznaczył również, że resort wydaje rozporządzenia w celu przygotowania się na każdą ewentualność.

Potrzeba Debaty nad Obowiązkową Służbą Wojskową

Temat obowiązkowej służby wojskowej budzi wiele kontrowersji i jest intensywnie dyskutowany, szczególnie w krajach zachodnich. Jacek Siewiera, szef BBN, zauważył, że debata nad tym zagadnieniem jest bardziej powszechna w innych krajach niż w Polsce. Zaznaczył również, że obecny brak dyskusji w Polsce może wynikać z negatywnego doświadczenia związanego z sowiecką wizją armii, charakteryzującej się przemocą i łamaniem praw człowieka. Siewiera sugeruje, że debata powinna być szersza i obejmować nie tylko kwestię służby wojskowej, ale także obywatelskiej i publicznej.

Podsumowanie

Choć obowiązkowa służba wojskowa w Polsce została zawieszona, temat jej ewentualnego powrotu wciąż pozostaje otwarty. Stanowisko Ministerstwa Obrony Narodowej wyraźnie wskazuje na brak konkretnych planów na obecną chwilę, jednak możliwość odwieszenia poboru nie została wykluczona. Dyskusja nad tym zagadnieniem, zarówno w kontekście militarnym, jak i społecznym, wydaje się być niezbędna dla wypracowania odpowiednich rozwiązań w przyszłości.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Napisz Komentarz

Exit mobile version