Końcówka czerwca to dla wielu Polaków nie tylko czas letnich upałów, ale również nieprzyjemnych niespodzianek w postaci wyższych rachunków za energię. Według informacji „Rzeczpospolitej”, spółdzielnie mieszkaniowe szykują się do podwyżek opłat, które głównie wynikają z rosnących cen energii elektrycznej i ciepła.

Przedstawiciele spółdzielni mieszkaniowych alarmują, że po odmrożeniu cen energii, rachunki za prąd mogą wzrosnąć nawet o 60 procent. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku kosztów związanych z systemowym ogrzewaniem, gdzie spodziewane są także znaczące podwyżki. Na szczęście, istnieje alternatywa, która może pomóc w ograniczeniu skutków tych zmian – fotowoltaika.

Fotowoltaika jako sposób na zmniejszenie kosztów energii

Coraz więcej spółdzielni zaczyna dostrzegać potencjał energii słonecznej jako alternatywy dla tradycyjnych źródeł energii. Instalacje fotowoltaiczne mogą stanowić efektywny sposób na zmniejszenie rachunków za energię elektryczną. Wielu ekspertów potwierdza, że inwestycja w fotowoltaikę może przynieść realne oszczędności, co może być szczególnie istotne w obliczu rosnących kosztów energii.

„Wiele spółdzielni już teraz przygotowuje się na podwyżki opłat, które wejdą w życie już w połowie roku. Nie tylko wzrost cen energii przyczynia się do tego, ale także podwyżki eksploatacyjne oraz funduszu remontowego, co stanowi standardowy zwyczaj” – czytamy w „Rzeczpospolitej”.

Perspektywy na drugą połowę roku

Rząd pracuje nad nowymi rozwiązaniami mającymi na celu stabilizację cen energii w drugiej połowie 2024 roku. Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapewnia, że dąży do utrzymania cen na poziomie akceptowalnym dla większości społeczeństwa. Jednym z planowanych rozwiązań jest wprowadzenie bonu energetycznego, który będzie dostępny dla osób o niższych dochodach.

Minister Klimatu i Środowiska, Paulina Hennig-Kloska, podkreśla, że priorytetem jest zapewnienie wsparcia dla najbardziej potrzebujących. Planowane kryteria dochodowe mają objąć szeroką grupę gospodarstw domowych, co ma umożliwić realną pomoc dla osób borykających się z problemami związanymi z wysokimi rachunkami za energię.

Wartość bonu energetycznego oraz szczegóły dotyczące jego przyznawania mają być bliżej sprecyzowane w nadchodzących miesiącach. Dla wielu Polaków jest to nadzieja na złagodzenie skutków rosnących cen energii, która coraz bardziej uderza w ich portfele.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Napisz Komentarz

Exit mobile version