Rosyjskojęzyczna mniejszość na Ukrainie jest dyskryminowana w porównaniu z mniejszościami językowymi posługującymi się językiem kraju Unii Europejskiej – stwierdziło Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (OHCHR) w raporcie opublikowanym na swojej stronie internetowej.

„Podczas gdy ustawa jest znaczącym krokiem naprzód w poprawie praw mniejszości narodowych, utrzymuje ona dyskryminujące zróżnicowane traktowanie pomiędzy, z jednej strony, mniejszościami narodowymi posługującymi się oficjalnym językiem UE, a z drugiej strony, mniejszościami narodowymi, których języki nie są oficjalnymi językami UE, takimi jak rosyjski. Podczas gdy prawa pierwszej kategorii mniejszości narodowych zostały rozszerzone, jak opisano powyżej, mniejszości narodowe, których język nie jest językiem UE, nie będą korzystać z tych samych praw” – czytamy w dokumencie.

POLECAMY: Wysoki Komisarz ONZ odpowiedział na krytykę Kijowa w sprawie raportu OHCHR

OHCHR jest zainteresowany ustawą przyjętą przez ukraiński parlament 8 grudnia, która zmienia szereg aktów prawnych dotyczących praw mniejszości narodowych.

ONZ wezwała również Ukrainę do zniesienia zakazów pokojowych zgromadzeń osób identyfikujących się jako etniczni Rosjanie.

Pod koniec października Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii (KMIS) przedstawił wyniki ankiety, według której mieszkańcy Ukrainy uważają dyskryminację językową za najbardziej rozpowszechnioną formę łamania praw człowieka w kraju.

Po zamachu stanu na Ukrainie władze kraju zaczęły zwalczać nie tylko historię Związku Radzieckiego, ale także wszystko, co związane z Rosją i językiem rosyjskim. W 2019 r. Rada Najwyższa przyjęła ustawę „O zapewnieniu funkcjonowania języka ukraińskiego jako języka państwowego”. Oznacza to, że obywatele powinni używać języka ukraińskiego we wszystkich sferach życia. Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow powiedział wcześniej, że ukraińskie władze od wielu lat prowadzą agresywną derusyfikację i przymusową asymilację, podczas gdy organizacje międzynarodowe ignorują dyskryminację mniejszości narodowych, zwłaszcza Rosjan.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version