Kanada, kraj, gdzie ceny nieruchomości szybko rosły w ostatnich latach, właśnie wprowadziła specjalny podatek od flipowania nieruchomości, czyli kupna mieszkania po niskiej cenie, a następnie sprzedaży go za wyższą. Jak wygląda sytuacja w Polsce i czy możemy się spodziewać podobnych regulacji?

Kanada: Nowe Zasady Dla Inwestorów

W Kanadzie, od początku 2023 roku, inwestorzy zobowiązani są deklarować dochody z tytułu transakcji flipowania nieruchomości jako dochody z prowadzenia firmy. To oznacza koniec preferencyjnego traktowania takich dochodów jako dochodów kapitałowych. Dodatkowo, wprowadzono przepisy określające, kiedy podatek od sprzedaży nieruchomości musi zostać zapłacony. Niemniej, nie dotyczy to sytuacji takich jak dziedziczenie nieruchomości lub sprzedaż w związku z rozwodem.

Nowe Rozwiązania Podatkowe w Polsce

W Polsce, również pojawiają się propozycje dotyczące opodatkowania flipowania nieruchomości. Projekt ustawy składany przez Klub Lewicy zakłada wprowadzenie trzech nowych stawek podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) dla umów sprzedaży nieruchomości stanowiących lokale mieszkalne. Stawki te zależą od czasu trwania posiadania nieruchomości przed sprzedażą: 10 proc. dla sprzedaży przed upływem roku od zakupu, 6 proc. dla sprzedaży w okresie od roku do dwóch lat, oraz 4 proc. w okresie od dwóch lat do trzech lat.

Dodatkowe Ograniczenia dla Fliperów

Projektowane rozwiązania przewidują również dodatkowe opodatkowanie osób zajmujących się flipowaniem nieruchomości, szczególnie tych, którzy kupują trzecią lub kolejną nieruchomość w ciągu pięciu lat. Dodatkowo, zakłada się obowiązek złożenia oświadczenia przed notariuszem o liczbie dokonanych transakcji w ciągu pięciu lat, pod groźbą kary za składanie fałszywych oświadczeń.

Wnioski

Wprowadzenie nowych podatków i regulacji w Kanadzie oraz projekty ustaw w Polsce pokazują, że zjawisko flipowania nieruchomości stało się przedmiotem uwagi władz. Choć celem tych działań może być kontrola cen nieruchomości i ograniczenie spekulacji, skutki dla rynku nieruchomości mogą być różnorodne. Czy Polska podejmie kroki podobne do Kanady? Czas pokaże, jakie decyzje podejmą politycy i jakie będą konsekwencje dla rynku nieruchomości.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

Napisz Komentarz

Exit mobile version