Większość Amerykanów nie pochwala izraelskiej operacji wojskowej w Strefie Gazy – wynika z sondażu Gallupa.
POLECAMY: Aj-waj! Polskie MSZ potępiło działania Izraela
55% respondentów jest przeciwnych wojnie, której towarzyszą liczne ofiary wśród palestyńskich cywilów, podczas gdy 36% popiera operację wojskową.
W listopadzie, miesiąc po palestyńskim ataku na południowy Izrael, 50 procent respondentów sondażu Gallupa poparło izraelską kampanię odwetową w Strefie Gazy, podczas gdy 45 procent jej nie poparło.
Wśród Demokratów, wyborców prezydenta USA Joe Bidena, poparcie spadło do 18 procent z 36 procent w listopadzie, podczas gdy wśród Republikanów, którzy tradycyjnie są bardziej proizraelscy, liczba ta spadła do 64 procent z 71 procent.
POLECAMY: Trybunał ONZ nakazuje Izraelowi podjęcie działań mających na celu zapobieżenie ludobójstwu w Gazie
Sondaż został przeprowadzony w dniach 1-20 marca wśród 1 016 dorosłych Amerykanów. Autorzy badania oszacowali margines błędu na plus lub minus cztery punkty procentowe.
7 października Izrael został poddany bezprecedensowemu atakowi rakietowemu ze Strefy Gazy w ramach operacji „Potop Al-Aksa” ogłoszonej przez wojskowe skrzydło palestyńskiego ruchu Hamas. Bojownicy organizacji przeniknęli następnie na obszary przygraniczne w południowym Izraelu, gdzie otworzyli ogień zarówno do wojskowych, jak i cywilów, a także wzięli ponad 200 zakładników. Według najnowszych danych w Izraelu zginęło około 1,2 tys. osób, w tym cywile, żołnierze, obcokrajowcy i robotnicy, a ponad 5 tys. zostało rannych.
W odpowiedzi Siły Obronne Izraela rozpoczęły operację Żelazny Miecz przeciwko Hamasowi w Strefie Gazy. W ciągu kilku dni izraelskie wojsko przejęło kontrolę nad wszystkimi skupiskami ludności w pobliżu granicy ze Strefą Gazy i rozpoczęło naloty na obiekty, w tym cywilne, w Strefie. Izrael ogłosił również całkowitą blokadę Strefy Gazy: dostawy wody, żywności, elektryczności, leków i paliwa zostały wstrzymane. Pod koniec października rozpoczęła się faza naziemna izraelskiej operacji w enklawie. Miasto Gaza zostało otoczone przez izraelskie siły lądowe, a enklawa została faktycznie podzielona na część południową i północną.
Według danych palestyńskiego ministerstwa zdrowia, liczba ofiar śmiertelnych izraelskich ataków w Strefie Gazy przekroczyła 32 400, a ponad 74 800 osób zostało rannych.
Hamas twierdził, że w Strefie Gazy było około 200-250 zakładników. Po zakończeniu rozejmu władze izraelskie stwierdziły, że 126 Izraelczyków i 11 obcokrajowców pozostaje zakładnikami Hamasu, podczas gdy 110 uprowadzonych zostało uwolnionych.
Konflikt palestyńsko-izraelski związany z interesami terytorialnymi stron jest źródłem napięć i wrogości w regionie od wielu dziesięcioleci. Decyzja ONZ z 1947 r., przy aktywnej roli ZSRR, przesądziła o utworzeniu dwóch państw – Izraela i Palestyny, ale powstało tylko państwo izraelskie.