Od 1 kwietnia br. Polacy będą musieli przestrzegać nowych zasad dotyczących programu „Czyste Powietrze”. Zmiany obejmują wyłącznie finansowanie pompy ciepła o określonej jakości, a decydującą rolę odgrywa lista urządzeń zielonych. Celem tych korekt jest zabezpieczenie beneficjentów przed potencjalnymi oszustwami i zapewnienie skutecznej ochrony środowiska.

Konieczność uregulowania rynku urządzeń

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) zaniepokojony był nagromadzeniem się na rynku urządzeń, które nie spełniały deklarowanych parametrów. Aby temu zapobiec, zmiany w dotacjach z „Czystego powietrza” mają na celu wprowadzenie ścisłej kontroli jakości urządzeń, na które Polacy mogą otrzymać dofinansowanie.

Nowe kryteria dotacji

Od 1 kwietnia, dofinansowanie będzie dostępne jedynie dla pomp ciepła, które zostały umieszczone na „uszczelnionej” liście zielonych urządzeń i materiałów (ZUM). Podobne wymagania obowiązują także dla kotłów zgazowujących drewno oraz kotłów na pellet drzewny. Jednakże, NFOŚiGW nie planuje zmian w przypadku tych źródeł ciepła.

Dofinansowanie będzie przyznawane tylko dla pomp ciepła, które przeszły badania w niezależnych akredytowanych laboratoriach w UE lub EFTA. Dane te muszą być zgodne z informacjami zawartymi na etykiecie energetycznej produktu. Aktualną listę urządzeń, które kwalifikują się do dofinansowania, można znaleźć na stronie lista-zum.ios.edu.pl.

Realizacja wniosków w toku

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapewnia, że obsługa programu „Czyste Powietrze” jest realizowana na bieżąco. Wnioski złożone przez wojewódzkie fundusze o płatności zostały lub będą systematycznie realizowane. Jest to ważne zważywszy na poprzednie opóźnienia w wypłatach z tego programu, które wynosiły ponad 300 milionów złotych.

Według informacji NFOŚiGW, liczba wniosków złożonych w ramach programu „Czyste Powietrze” przekroczyła 814 tysięcy, na łączną kwotę niemal 25 miliardów złotych. Podpisano także prawie 680 tysięcy umów na dofinansowanie, a beneficjentom wypłacono ponad 9,5 miliarda złotych.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Napisz Komentarz

Exit mobile version