Według sondażu przeprowadzonego przez IBRiS dla „Rzeczpospolitej”, większość badanych (53,5%) uważa, że korzyści płynące z członkostwa Polski w Unii Europejskiej przeważają nad wadami. Dla 24,7% respondentów zalety i wady są równoważne, natomiast 16,7% twierdzi, że przeważają wady.

Co więcej, 32% ankietowanych uważa, że z członkostwa w UE wynikają wyraźne korzyści, a 21,3% uznaje je za korzystne raczej. Jednocześnie dla 24,7% wad i zalety się równoważą. Natomiast 5,8% badanych uważa, że członkostwo to przynosi zdecydowane wady, a 10,9% jest zdania, że raczej wady. Dodatkowo, 5,2% respondentów nie potrafiło zdecydować.

POLECAMY: Polacy mówią NIE! Polskie wojsko ma chronić polskich granic, a nie ukraińskich

Wyniki sondażu wskazują na zmniejszenie się entuzjazmu Polaków do integracji europejskiej w porównaniu z poprzednimi latami. Z listopada 2020 roku do teraz odnotowano spadek o niemal 11 punktów procentowych wśród entuzjastów euro, przy jednoczesnym wzroście o około 9 punktów procentowych osób, które widzą równowagę między zaletami a wadami.

Zdaniem „Rzeczpospolitej”, stosunek do Unii Europejskiej jest obecnie silnie związany z preferencjami politycznymi. Niemal wszyscy wyborcy Platformy Obywatelskiej (94%) są entuzjastami europejskiej integracji, podczas gdy tylko 17% wyborców Prawa i Sprawiedliwości wykazuje podobne nastawienie. To wyraźna zmiana w porównaniu z sytuacją sprzed trzech lat. Ekspertów zaskakuje również fakt, że wyborcy PiS, często mieszkający w mniejszych miejscowościach i o niższych dochodach, bardziej obawiają się propozycji proekologicznych ze strony UE. Antyunijna retoryka partii rządzącej również wpływa na tę sytuację.

Jeśli chodzi o korzyści z członkostwa w UE, najczęściej wymieniane są otwarte granice państw członkowskich (45,2%), fundusze unijne (20,6%), poprawa bezpieczeństwa Polski (18,9%) oraz możliwość kształcenia za granicą (3,7%). Natomiast wśród wad największymi problemami są narzucane przez Brukselę prawo (33,8%), nierówna kojarzona z Unią traktowanie poszczególnych krajów członkowskich (30,5%), kwestia migracji (12,5%) oraz postrzeganie Polaków jako taniej siły roboczej (4,6%).

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Jeden komentarz

  1. Nic dobrego z tej uni Polacy nie mają. Von Laeyn kazała oddawać broń i brać chemiczna zatrutą żywność żeby na as wytruć. A szczepionki to kolejne zło

Napisz Komentarz

Exit mobile version